Finanse

Przybędzie transakcji bezgotówkowych

Rozpoczyna się kampania „Warto Bezgotówkowo” mająca wspierać cyfryzację płatności. To kolejna inicjatywa promująca obrót bezgotówkowy.
Foto: Fotolia

– Według badań już jedna czwarta Polaków nie nosi w portfelu gotówki, dwie trzecie uważa, że płacenie kartą i smartfonem jest wygodniejsze. Klienci banków mają w swoich portfelach ponad 30 mln kart debetowych i 5 mln kart kredytowych. Coraz chętniej korzystają z bankowości internetowej i mobilnej, a także z płatności smartfonem – mówi Włodzimierz Kiciński, przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Sporo korzyści

Obrót bezgotówkowy przynosi wymierne korzyści konsumentom, przedsiębiorcom, administracji publicznej i całej gospodarce. Obsługa rozliczeń bezgotówkowych zajmuje ponad dwukrotnie mniej czasu niż gotówkowych. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z terminali płatniczych, potwierdzają pozytywny związek między bezgotówkową formą płatności a wynikami sprzedażowymi. Obsługa rozliczeń bezgotówkowych zajmuje akceptantowi o wiele mniej czasu.

Aby promować płatności przelewem, telefonem i kartą, 12 września zainaugurowano kampanię społeczną „Warto Bezgotówkowo", pod patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów.

Tegoroczna edycja obejmować będzie akcję informacyjno-edukacyjną i indywidualne aktywności partnerów.  Podczas tygodnia płatności bezgotówkowych, w terminie 16 – 20 października br.,  klienci mogą liczyć na szereg akcji promocyjnych. Do kampanii już teraz przyłączyło się ponad 100 firm i instytucji. Są to między innymi banki, organizacje kartowe, uczelnie, samorządy terytorialne oraz media. Do udziału zapraszamy wszystkie podmioty zainteresowane upowszechnianiem płatności bezgotówkowych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej kampanii.

Ministerstwo Rozwoju niedługo skieruje do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy w związku z rozwojem płatności elektronicznych, którego celem jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych.

- Banki od dłuższego czasu współpracują z sektorem publicznym. Najlepszymi przykładami tej współpracy jest szybkie i sprawne umożliwienie składania za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej wniosków w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus czy powołanie Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich – Startująca właśnie kampania w zakresie wspierania obrotu bezgotówkowego to kolejny przykład takiej kooperacji – dodaje.

Kolejna inicjatywa

Kilka dni temu działalność rozpoczęła fundacja „Polska Bezgotówkowa", która będzie realizować Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, przygotowanego przez sektor finansowy przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Pod kierownictwem Mirosława Groszka fundacja ma wypracować i wprowadzić instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorców (głównie mikro- i małych przedsiębiorstw), którzy do tej pory nie zapewniali w swoich placówkach handlowych możliwości płatności bezgotówkowych. Głównie chodzi więc o poszerzenie zakresu budowy infrastruktury akceptacji płatności bezgotówkowych - ambicją sygnatariuszy porozumienia jest instalacja dodatkowo nawet 600 tys. terminali w ciągu trzech lat (na koniec 2015 r. było w Polsce 463 tys. terminali).

Instalacja nowych terminali ma przełożyć się na zwiększenie udziału płatności bezgotówkowych w polskiej gospodarce nawet do poziomu 80 procent w ciągu najbliższych kilku lat (taki poziom notowany jest obecnie w Szwecji). Obecnie w Polsce blisko jedna trzecia transakcji w sklepach przeprowadzana jest bezgotówkowo. Zgodnie z programem instytucje finansowe wyłożą w ciągu trzech lat ok. 600 mln zł, z których dofinansowywana ma być instalacja terminali płatniczych w małych i średnich firmach.


Wideo komentarz