Marek Dietl w ProstozParkietu. GPW eksperymentuje z technologią blockchain

Marek Dietl, prezes warszawskiej giełdy, był gościem Piotra Zająca w piątkowym Parkiet TV. Tematem rozmowy były inicjatywy zaprezentowane w nowej strategii GPW.

Publikacja: 29.06.2018 14:46

Marek Dietl, prezes GPW

Marek Dietl, prezes GPW

Foto: parkiet.com

Czy platforma crowdfundingowa Private Market, to rozszerzenie waszego akceleratora dla startupów i konkurencja dla firm typu Bessfund?

Marek Dietl: To jest dużo szersze przedsięwzięcie, do którego faktycznie Beesfund nas zainspirował. Przede wszystkim chcemy stworzyć infrastrukturę dla różnych dostawców ofert crowdfundingowych, dzięki czemu trochę uporządkujemy ten rynek i zapewnimy inwestorom większą przejrzystość. Nie będzie to tylko rynek ofert pierwotnych. Będzie tu możliwość ograniczonego wtórnego obrotu udziałami. Będą z niej mogły także korzystać fundusze VC. Nie będzie to jednak konkurencja dla firm takich jak Beesfund. Ten ostatni będzie mógł korzystać z naszych usług. My bowiem nie będziemy organizować kampanii crowdfundingowych . Przykładowo - spółka z Beesfundu będzie mogła do nas przyjść i po spełnieniu pewnych prostych wymogów, będzie mogła skorzystać z naszego systemu do przydziału akcji, przeprowadzić ofertę prywatną dla funduszy VC czy umieścić ofertę na rynku wtórnym.

Platforma będzie oparta na technologii blockchain?

Tak. Rozproszony rejestr jest dla nas bardzo atrakcyjny. Szczególnie dużo sobie obiecujemy po tzw. smart contracts, dzięki którym do obrotu mogą trafić warunki udziału w zyskach danej firmy. Forma private blockchain jest w tym momencie optymalna. Chcemy w ten sposób przetestować jej działanie w środowisku giełdowym.

Skoro wchodzicie w crowdfunding, to może w planach jest też ICO, pożyczki społecznościowe, albo jakieś instrumenty związane z kryptowalutami?

Jesteśmy instytucją zaufania publicznego, więc musimy ostrożnie wchodzić we wszystkie nowe obszary. Zgadzam się, że takie projekty jak ICO czy pożyczki społecznościowego mogłyby przyciągnąć nowych emitentów, ale na ten moment przyjmujemy strategię „wait and see". Podobne nastawienie mamy do futures na bitcoina, choć oczywiście zmienność zachęca tutaj do wprowadzanie go do oferty. Przyznam, gdy jeździmy na konferencje dotyczące instrumentów pochodnych, to krypto są głównym tematem. Na ten moment ograniczamy się jednak do eksperymentów z technologią blockchain.

Czy podejście „wait and see" nie jest zbyt zachowawcze? Nowinki technologiczne zawsze dają możliwość wykonania szybkiego skoku naprzód. Proszę zobaczyć co robią giełdy zagraniczne – CME, CBOE, czy Deutsche Boerse.

Mamy spore zaległości w biznesie stricte giełdowym, czego efektem są inne priorytety. Nasza struktura przychodów jest bardzo tradycyjna, relatywnie mało zdywersyfikowana. Ponadto jesteśmy dość małą spółką i musimy swoje zasoby dobrze alokować. Na ten moment widzimy w tych nowościach, które pan wymienił, mniejszy potencjał niż w innych inicjatywach. Nie mamy też zamiaru ścigać się z innymi giełdami na mody.

Uważa pan zatem, że planowana przez was platforma handlu odpadami będzie bardziej dochodowa niż np. futuresy na bitcoina?

Tak. O to jestem spokojny. Rynek recyklingowy jest olbrzymi, a rozwiązanie, które projektujemy jest unikatowe na skalę europejską. Jest więc duży potencjał eksportu tej technologii. W skali świata znamy jeden taki projekt, ale wierzymy, że nasz będzie dużo lepszy.

W strategii dużo mowy o nowych instrumentach – krótka sprzedaż, kontrakty na indeksy branżowe i spółki z mWIG40. Nasi czytelnicy dopytywali na Twitterze, czy będą nowe ETFy?

W świecie niskich stóp procentowych i wysokich opłat za zarządzanie, ETFy wydają nam się bardzo atrakcyjnym instrumentem. KNF daje zielone światło, więc chcemy zwiększyć tę ofertę. My jako giełda nie robimy ETFów, tworzymy tylko indeksy i ktoś może na nie zrobić ETFa. Liczę, że tacy dostawcy się pojawią, bo zamierzamy stworzyć im bardzo dogodne warunki, i tworząc indeksy i dostarczając je po atrakcyjnych cenach.

A wie pan, jaki indeks chcieliby najbardziej zobaczyć inwestorzy na GPW?

Podejrzewam, ze WIG-gry.

Dlaczego zatem jeszcze go nie ma?

Problemem jest bardzo duża waga jednej spółki. Dlatego chcemy pozyskiwać więcej większych spółek z tej branży. Sprzyjają temu wysokie ceny w relacji do wycen na innych giełdach. Wierzę, że to może być taka polska specjalność, bo jest tam domieszka technologii i kreatywności, co moim zdaniem dobrze wpisuje się w naszą kulturę. Liczę więc na rozwój branży, przyciągnięcie zagranicznych emitentów, co pozwoli nam szybko taki indeks stworzyć.

Która pana zdaniem inicjatywa, z tych 14 opublikowanych, służy najbardziej temu, by przyciągnąć na giełdę młode pokolenie inwestorów, podbierane przez platformy foreksowe i kryptowalutowe?

Zdecydowanie Private Market. Myślę, że jest spore grono młodych ludzi, którzy chcieliby fundamentalnie zainwestować w młode startupy dostarczające innowacyjne rozwiązania i dające szanse na szybki zysk. Jest też oczywiście grono innych, bardziej lubiących ryzyko, których przyciąga forex i crypto, i ten trend jest dla mnie całkiem zrozumiały.

No właśnie. A jak chcecie przyciągnąć tych, którzy są bardziej spekulacyjnie nastawieni, którzy szukają trochę innej adrenaliny?

Chcemy uatrakcyjnić naszą ofertę futures, wprowadzić nowe rozwiązania i objąć kontraktami inne instrumenty bazowe. Chciałbym też z tego miejsca zaapelować do biur maklerskich, by uatrakcyjnili swoją ofertę dla ludzi młodych. Z moich obserwacji wynika, że ten „look and feel" wymaga zmiany. Mowa tu zarówno o aspektach wizualnych, jak również o uproszczeniu pewnych procedur. Młody inwestor, chce działać szybko i za pomocą kilku kliknięć. My jako giełda nie możemy tego zapewnić, leży do po stronie brokerów.

Nagranie całej rozmowy dostępne na yotube.com/parkiettv

Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych
Finanse
Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych
Finanse
GPW poprawia wyniki. Nowy prezes chce przyciągnąć nowe spółki i inwestorów
Finanse
Priorytetem nowego prezesa GPW przyciągnięcie nowych emitentów i inwestorów
Finanse
Wakacje kredytowe ruszą od czerwca