Finanse

RPP. Stopy tam gdzie były

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym od marca 2015 r. poziomie.
Foto: Bloomberg

Stopa referencyjna NBP wynosi 1,5 proc. Jej zmiany nie oczekiwał żaden z ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów. Uzasadnienie decyzji RPP zostanie opublikowane o godz. 16. Wtedy też rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. Czego można się po niej spodziewać?

„Naszym zdaniem przy inflacji wyraźnie poniżej celu, RPP będzie mogła kontynuować swoją politykę +wait and see+ i podniesie stopy dopiero pod koniec 2019 r. Dzisiejsza decyzja Rady i przebieg konferencji prasowej powinny odzwierciedlić kontynuację tego nastawienia" – napisali w porannym raporcie ekonomiści BZ WBK.

W kwietniu, jak potwierdził we wtorek GUS, inflacja w Polsce przyspieszyła do 1,6 proc. rok do roku, z 1,3 proc. w marcu. NBP ma na celu utrzymywanie jej w pobliżu 2,5 proc. rocznie.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły