Rynek kapitałowy również przechodzi na pracę zdalną

Zmiana organizacji pracy na warszawskim parkiecie i w biurach maklerskich, ograniczenie spotkań czy też przekładanie imprez branżowych – uczestnicy rynku chronią się przed koronawirusem.

Publikacja: 17.03.2020 05:15

Rynek przechodzi na pracę zdalną. Odwoływane są także kolejne imprezy branżowe.

Rynek przechodzi na pracę zdalną. Odwoływane są także kolejne imprezy branżowe.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rynek kapitałowy opiera się przede wszystkim na zaufaniu i relacjach międzyludzkich. Koronawirus zmusił jednak wielu uczestników rynku do pracy z domu. Odwoływane lub przekładane są kolejne wydarzenia rynkowe. Całkowite przejście na pracę zdalną może być jednak bardzo trudne.

Zdalna giełda

Możliwość pracy zdalnej przećwiczono m.in. na giełdzie. W sobotę odbyła się specjalna sesja testowa z udziałem domów maklerskich oraz KDPW. – Testową sesję planowaliśmy od dwóch miesięcy. Pierwotnie zakładaliśmy realizację jednego ze scenariuszy planu ciągłości notowań, ale życie buduje własne scenariusze. Dostosowaliśmy więc testy do obecnej sytuacji i głównie weryfikowaliśmy parametry pojemnościowe systemu w reakcji na ostatnie sesje. Przede wszystkim jednak sprawdzaliśmy nasze procedury wewnętrzne i rozwiązania technologiczne do zdalnego prowadzenia naszej działalności. W najbliższym czasie właśnie w ten sposób, chroniąc pracowników i zachowując ciągłość działania, będziemy funkcjonowali. Wszystko zostało przeprowadzone sprawnie i zgodnie z planem. Wynik przeprowadzonego testu potwierdził, że jesteśmy odporni na obecne zawirowania zarówno z technicznego, jak i z organizacyjnego punktu widzenia – podkreśla Dariusz Kułakowski, członek zarządu GPW.

Pracę zdalną starają się zorganizować również domy maklerskie. – W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem i kolejnymi działaniami podejmowanymi przez państwo zarząd DM BOŚ podjął niezbędne kroki w celu ograniczenia ryzyka zarażenia wirusem pracowników i klientów. Rekomendowane jest unikanie spotkań bezpośrednich i zamiana ich w miarę możliwości na telekonferencje. Podjęte zostały też środki zapobiegawcze w związku z bezpośrednią obsługą klientów. Ograniczamy do minimum obecność klientów w biurze i zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami drogą telefoniczną i elektroniczną – usłyszeliśmy w DM BOŚ.

– 80 proc. załogi, tj. back office, middle office, analitycy, część maklerów, departament rynków kapitałowych, prawnicy czy księgowość, pracuje zdalnie. Na chwilę obecną nie widać zagrożeń związanych z obsługą klientów i działalnością inwestycyjną – mówi kolejny przedstawiciel branży maklerskiej.

Brokerzy podkreślają natomiast, że całkowite przejście na pracę zdalną mogłoby się okazać sporym wyzwaniem. – Całkowite przejście na pracę z domu byłoby trudne. Zapewne wiązałoby się także z czasowym ograniczeniem pewnych usług, przez co firma funkcjonowałaby w okrojonym zakresie. Mam jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie – mówi kolejny z naszych rozmówców.

– Aktualnie duża część pracowników pracuje zdalnie. W skrajnym przypadku jesteśmy przygotowani na całkowite podjęcie pracy zdalnej – deklaruje DM BOŚ.

Cisza rynkowa

Scenariusz taki wydaje się ostatecznością. Faktem jest natomiast odwoływanie kolejnych wydarzeń rynkowych. Wiadomo, że w pierwotnym terminie (29 marca) nie odbędą się organizowany przez KNF egzamin na maklera oraz pierwszy etap egzaminu na doradcę. Przesunięto je odpowiednio na 21 i 28 czerwca. GPW odwołała coroczne podsumowanie roku giełdowego. W pierwotnym terminie nie odbędzie się również spotkanie inwestorów ze spółkami z naszego rynku i regionu, które co roku jest organizowane przez PKO BP w Londynie.

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych