MF zrobiło ważny krok, teraz czas na uczestników rynku kapitałowego

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego. Do 21 marca można zgłaszać do niego uwagi. Tych z pewnością nie zabraknie. Nad strategią ma czuwać pełnomocnik ministra finansów.

Publikacja: 01.03.2019 05:00

MF zrobiło ważny krok, teraz czas na uczestników rynku kapitałowego

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego w końcu ujrzał światło dzienne. Dokument, który liczy 83 strony, ma być podstawą do dyskusji na temat ostatecznego kształtu strategii. A jak podkreślają uczestnicy rynku, jest o czym dyskutować.

Pierwszy sukces

Uczciwie trzeba jednak przyznać, że sukcesem jest już samo przygotowanie i opublikowanie projektu strategii. Od wielu lat środowisko rynku kapitałowego upominało się o stworzenie takiego dokumentu, ale do tej pory próby te kończyły się, zanim na dobre się rozpoczęły. Potrzebę stworzenia strategii dostrzegło w końcu też Ministerstwo Finansów. Jak mówiła na łamach czwartkowego „Parkietu" minister Teresa Czerwińska, dokument ten ma „nadać kierunki, pokazać cele i instrumenty do ich realizacji". Co więc znajdziemy w projekcie strategii? Jednym z celów jest zwiększenie skali pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym. Zwiększony ma być m.in. wskaźnik kapitalizacji notowanych spółek w stosunku do PKB z obecnych 35 proc. do 50 proc. w 2023 r., a docelowo nawet 75 proc. w 2030 r. Celem strategii ma być także wzrost o 100 proc. współczynnika płynności obrotu m.in. na rynku akcji, a także zwiększenie poziomu stopy oszczędności gospodarstw domowych z 2,6 proc. do około 8 proc. w 2025 r. i około 11 proc. w 2030 r. MF przygotowało także szczegółowe pomysły, które mają pomóc rynkowi kapitałowemu (w sumie jest ich 60). Mowa jest m.in. o zachętach podatkowych dla emitentów i inwestorów, wzmocnieniu ładu korporacyjnego również w spółkach Skarbu Państwa. Te miałyby dążyć także do tego, aby ich poziom wskaźnika C/Z był podobny jak w przypadku porównywalnych spółek z Unii Europejskiej. Duży nacisk położono również na regulacje.

Reakcja rynku

– Moje pierwsze spostrzeżenie, które warto podkreślić, to obiecująco brzmiące propozycje obniżenia i zwolnienia podatkowego w wielu operacjach finansowych, zapowiedź kompensacji strat poniesionych na jednych instrumentach finansowych z zyskami z innych – z jednostek uczestnictwa w FIO. Wszyscy także oczekują konkretnych rozwiązań związanych z przeregulowaniem rynku. Jak wielokrotnie podkreślałem, że implementacja dyrektyw unijnych w sposób zbyt rygorystyczny oraz dodawanie własnych „innowacji" przy tej okazji może uczynić duże szkody dla rozwoju biznesu – mówi Marcin Dyl, prezes IZFiA.

– Opublikowany projekt strategii uwzględnia ważne dla środowiska postulaty, m.in.: powołanie pełnomocnika ministra finansów ds. wdrożenia strategii czy kwartalne raportowanie prac nad wdrażaniem strategii. Publikacja projektu to także początek wielkiego wyzwania i wspólnej odpowiedzialności za realizację strategii w następnych latach – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

Konsultacje społeczne potrwają do 21 marca. Zgodnie z zapowiedziami Teresy Czerwińskiej, ostateczny kształt strategii ma być znany w ciągu dwóch – trzech miesięcy.

Strategia rynku – planowane działania

-Zachęty podatkowe dla emitentów | W przypadku euroobligacji planowana jest rezygnacja podatku u źródła w celu zrównania kosztu pozyskania kapitału w walucie obcej i złotym. MF chce także wprowadzić zwolnienia podatkowe dla emisji obligacji rozwojowych. Emitenci publiczni mogliby liczyć na wprowadzenie ulg dla kosztów IPO czy zwiększenie ulg dla programów akcji pracowniczych.

-Zachęty podatkowe dla inwestorów | Jednym z głównych pomysłów jest m.in. umożliwienie kompensacji zysków i strat w przypadku inwestycji w jednostki uczestnictwa funduszy i innych papierów wartościowych. Planowane jest także zmniejszenie podatku od dywidend w przypadku inwestycji długoterminowych. MF proponuje także zmiany w opodatkowaniu odsetek od obligacji, tak aby poziom opodatkowania był analogiczny, niezależnie od tego czy inwestor będzie nabywał obligacje na rynku pierwotnym czy też wtórnym.

-Rozwój rynku akcji | W projekcie strategii znalazł się m.in. pomysł unowocześnienia technologii GPW w celu osiągnięcia lepszych mechanizmów kształtowania ceny i wyszukiwania źródeł płynności. MF proponuje także obniżenie opłat na każdym etapie obrotu i jednocześnie zadbanie, aby obniżki te przełożyły się przede wszystkim na redukcję opłat dla inwestorów indywidualnych. Stworzony ma być też plan obniżenia kosztu pozyskania kapitału publicznego do 2–6 proc. Usprawniony ma być także proces zatwierdzania prospektów emisyjnych, tak aby trwał on zdecydowanie krócej niż obecnie.

opinie

Marek Dietl, prezes, GPW

Sukces strategii zależy od całego rynku. Kluczową kwestią jest nadchodzący proces konsultacji społecznych i późniejsza implementacja poszczególnych zapisów. Najważniejsze jest to, żeby wszyscy interesariusze rynku przyjęli na siebie silne zobowiązanie, żeby razem wdrażać strategię. Wiele kierunków działań wytyczonych w strategii jest zbieżnych z inicjatywami, które ujęliśmy w strategii #GPW2022. Dotyczy to m.in. rozwoju różnych segmentów rynków, takich jak rynek rolny czy Private Market, technologii blockchain, stworzenia akceleratora dla podmiotów typu fintech, aktywizacji rynku krótkiej sprzedaży oraz pożyczek papierów wartościowych czy transakcji repo. Liczymy na to, że kolejne efekty naszych prac będą widoczne już w tym roku. Zrównoważony rozwój rynku kapitałowego zależy od współpracy pomiędzy wszystkimi jego interesariuszami i wykorzystania pełni potencjału, jaki oferuje SRRK. PRT

Maciej Trybuchowski, prezes, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Przed polskim rynkiem stoją poważne i złożone wyzwania. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, np. na rosnący poziom kosztów regulacji europejskich czy konkurencji zagranicznej, ale wiele innych barier jest możliwych do przełamania. Jednym z najważniejszych problemów jest odbudowanie zaufania do rynku kapitałowego. Rozwiązania przedstawione w dokumencie, takie jak poprawa przestrzegania standardów ładu korporacyjnego czy obiektywne doradztwo będą niewątpliwie temu sprzyjały. Kolejnym wyzwaniem jest zwiększanie płynności i skali działalności polskiego rynku kapitałowego. Obniżenie kosztów transakcyjnych, ochrona praw inwestora mniejszościowego czy też zachęty podatkowe będą w tym bardzo pomocne. Do tej pory dużo mówiliśmy. Przychodzi czas, by przejść do wspólnych działań, które ożywią rynek i zbudują zaufanie do inwestycji kapitałowych. PRT

Małgorzata Rusewicz, prezes, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych

Sformułowanie SRRK dowodzi, że rząd ma świadomość potrzeby odbudowy warunków do rozwoju rynku. Pozytywnie oceniamy wiele kierunków zmian, np. wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za ten obszar, wskazanie konieczności, aby rząd był prekursorem stosowania zasad ładu korporacyjnego, większe zaangażowanie izb gospodarczych w tworzenie legislacji oraz rozwiązań pozalegislacyjnych, obniżenie opłat dla uczestników rynku czy zmniejszenie podatków dla oszczędzających długoterminowo. Rozczarowaniem jest nieuwzględnienie kwestii funduszy emerytalnych, których znaczenie dla rynku i społecznego zaufania do niego nie powinno być zignorowane. Niepewność prawna związana z reformami systemu emerytalnego, w tym OFE, zgodnie ze strategią jest jedną z barier rozwoju rynku. Również brak propozycji mających podnieść poziom oszczędności w IKE i IKZE pozostaje niezrozumiały. PRT

Mirosław Kachniewski, prezes, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Pierwotna wersja strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego przewidywała powstanie w Polsce panunijnego rynku finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Środkiem do realizacji tego celu miało być stworzenie konkurencyjnych regulacji i sprawnego nadzoru. Niestety, wymagałoby to podjęcia działań przez dwie najważniejsze instytucje rynku, tj. przez regulatora i nadzorcę. Dlatego wskazywałem, że strategia ta jest zbyt dobra, aby mogła być przyjęta, a tym bardziej wdrożona. Opublikowany dokument bardzo daleko odbiega od pierwotnej, dużo lepszej, wersji, która była przedstawiona do konsultacji w sierpniu ubiegłego roku. Będziemy oczywiście w procesie konsultacji walczyć o przywrócenie najważniejszych postulatów mających na celu rozwój polskiego rynku kapitałowego, ale – z uwagi na powyżej zgłoszone zastrzeżenia – będzie to bardzo trudne. PRT

Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych
Finanse
Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych
Finanse
GPW poprawia wyniki. Nowy prezes chce przyciągnąć nowe spółki i inwestorów
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Finanse
Priorytetem nowego prezesa GPW przyciągnięcie nowych emitentów i inwestorów
Finanse
Wakacje kredytowe ruszą od czerwca