Finanse

Doradcy: Pośrednicy zwiększyli sprzedaż

Pośrednicy finansowi zakończyli ubiegły rok mocnym akcentem. W IV kwartale zwiększyli sprzedaż zarówno kredytów hipotecznych, produktów inwestycyjnych, jak i kredytów firmowych.
Foto: Bloomberg

W pierwszej z tych kategorii pośrednicy zanotowali wzrost względem III kwartału 2017 r. o 3 proc. Tym samym sprzedaż kredytów hipotecznych sięgnęła 4,43 mld zł.

– Dane z 2017 r. pokazują, że Polacy coraz chętniej korzystają z pomocy ekspertów finansowych w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Według NBP w minionym roku wartość udzielonych kredytów wzrosła o 11 proc., tymczasem pośrednicy zrzeszeni w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego zwiększyli ich sprzedaż aż o 17 proc. Co ciekawe, w IV kw. udało nam się zwiększyć sprzedaż, mimo że łączna wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez banki spadła w porównaniu z III kw. aż o 10 proc. W IV kw. niemal co drugi kredyt był udzielony ze wsparciem ekspertów zrzeszonych w ZFPF – mówi Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

– Można powiedzieć, że ubiegły rok upłynął nam pod jednym hasłem: „kredyt hipoteczny". To on był najpopularniejszym produktem finansowym wśród klientów – wtóruje mu Przemysław Guberow, wiceprezes ZFDF. – Rekordowe zainteresowanie kredytem hipotecznym Polaków wynikało m.in. z kończącego się programu dopłat „MdM", ogromnej aktywności deweloperów na rynku nieruchomości, którzy przeżywają obecnie swoje złote czasy, ale też podejścia samych klientów do tematu zaciągania finansowego zobowiązania na wiele lat – dodaje.

Hipoteki to oczywiście podstawowy produkt firm trudniących się pośrednictwem finansowym. Warto też jednak zwrócić uwagę, że na znaczeniu zyskują także kredyty firmowe. Ich sprzedaż w IV kw. wyniosła 753,6 mln zł, co jest najlepszym wynikiem w historii. – Wsparcie przedsiębiorców, przede wszystkim MŚP, w finansowaniu ich bieżącej działalności lub nowych inwestycji rozwojowych staje się już stałym elementem biznesu pośredników – mówi Guberow.

Wciąż stosunkowo małym biznesem pozostaje sprzedaż produktów inwestycyjnych. W IV kw. ich wartość wyniosła niecałe 129 mln zł wobec 121,4 mln zł w IV kw. 2017 r.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz