Energetyka

Energetyka: 18 mld zł w spółkach na inwestycje

Prawie 18 mld zł zostało w spółkach Skarbu Państwa dzięki zmniejszeniu dywidend – przyznał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.
Foto: Adobestock

– Te środki mogłyby pójść na inwestycje w nowe moce – dodał.

Z jego wypowiedzi wynika, że chodzi także o pieniądze na budowę planowanej w Polsce elektrowni jądrowej. Tchórzewski podkreślił, że zgodę na politykę minimalizacji nagród z zysków dla akcjonariuszy otrzymał od ministra finansów. Podkreślił, że dla takiej strategii zielone światło dostał też od innych akcjonariuszy spółek energetycznych.

– Idziemy w kierunku budowy wartości firmy, a nie wypłaty pieniędzy. Przyjęta polityka dywidendowa spowodowała, że akcje spółek energetycznych są atrakcyjne – argumentował Tchórzewski. Zapewnił jednocześnie, że w koncernach z dominującą pozycją Skarbu Państwa kontynuowana będzie strategia wypłat dywidend, które będą zadowalające dla inwestorów, ale także pozwolą spółkom na realizację inwestycji.

Jednocześnie oczekuje, by produkty tych firm były sprzedawane po akceptowalnych dla konsumentów cenach.

Może to być trudne, zwłaszcza że polską energetykę czeka kolejna fala inwestycji. Zgodnie z zapowiedziami resortu w 2050 r. połowa energii wytwarzanej w Polsce ma być produkowana z węgla. To oznacza zmniejszenie udziału czarnego paliwa w miksie energetycznym z ponad 80 proc. Tchórzewski zapewniał jednak, że nie oznacza to redukcji zapotrzebowania na węgiel. To dlatego, że ME przewiduje wzrost zapotrzebowania na energię w tempie nawet 2 proc. rocznie.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz