Energetyka

Energa: Kolejny pozew Invenergy za zerwane umowy

Energa nie zamierza komentować pozwu wysłanego do niej przez spółkę zależną amerykańskiej grupę Invenergy.
Foto: 123rf

– Do czasu rozstrzygnięcia sprawy w sądzie nie będziemy zajmować stanowiska – stwierdził tylko Adam Kasprzyk, rzecznik gdańskiej grupy. Zapewnił jednocześnie, że wymiar roszczeń nie ma wpływu na sytuację finansową Energi.

Chodzi o zaległe 32 mln zł, których Energa miała nie uregulować mimo niekorzystnych dla siebie wyroków sądów.

Sprawa sięga początku 2013 r., kiedy Energa jednostronnie zerwała umowę długoterminową na zakup tzw. zielonych certyfikatów z farmą wiatrową należącą do Invenergy. Amerykanie poszli do sądu. We wrześniu 2016 r. zapadł korzystny dla nich wyrok w Sądzie Najwyższym. Orzekł on bezskuteczność wypowiedzenia. Potwierdził to potem prawomocnym wyrokiem sąd apelacyjny w Gdańsku, stwierdzając, iż zerwanie umowy nie wywołało skutków prawnych.

Energa zaczęła wtedy regulować bieżące płatności, ale nie wypłaciła należności za czas wypowiedzenia, co stało się podstawą do obecnego pozwu.

Jak twierdzi Invenergy, bezprawna próba rozwiązania przez Energę długoterminowej umowy, a następnie częściowa odmowa zastosowania się do wyroków sądowych, przypominają działania podjęte przez Tauron. W ciągu ostatnich tygodni Amerykanie wysłali do katowickiego koncernu cztery pozwy o odszkodowania na łączną kwotę 1,2 mld zł.

– W obliczu kolejnego przypadku, kiedy to podmiot pozostający pod kontrolą państwa jawne ignoruje zasadę państwa prawa oraz nienaruszalności umów, potencjalni inwestorzy powinni się zastanowić, czy Polska jest bezpiecznym miejscem do lokowania pieniędzy. Decyzja polskiej firmy państwowej o zignorowaniu wyroku polskiego Sądu Najwyższego podkreśla obecną niestabilność środowiska inwestycyjnego w Polsce – stwierdził Michael Blazer, chief legal officer Invenergy, która nie wyklucza kolejnych pozwów przeciwko spółkom Skarbu Państwa.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły