PGE: Zgoda od UKE

Zależna od największej grupy energetycznej spółka PGE Systemy dostała zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wykorzystanie częstotliwości 450 MHz.

Publikacja: 13.08.2018 05:03

PGE: Zgoda od UKE

Foto: materiały prasowe

Pozwoli to na stworzenie cyfrowej sieci łączności dla branży energetycznej. Dzięki niej będzie można szybciej i sprawniej przywracać zasilanie w czasie letnich i zimowych anomalii pogodowych.

Łączność bezprzewodowa LTE 450 ułatwi pracę dyspozytorów sieci elektroenergetycznych, zautomatyzuje pracę rozdzielni energetycznych, obniży koszty lokalizowania awarii sieci energetycznych i umożliwi końcowym odbiorcom energii korzystanie z inteligentnych urządzeń.

Podobne rozwiązanie, bazujące na technologii szerokopasmowej, ruszyło w marcu tego roku w USA pod nazwą FirstNet. W Europie zaawansowane prace nad wdrożeniem takich rozwiązań trwają już m.in. w Hiszpanii, Finlandii oraz w Austrii i w Niemczech.

PGE nie podaje kosztów projektu, ani jego harmonogramu. Wiadomo jedynie, że będzie go realizować wraz z innymi podmiotami z sektora zainteresowanymi łącznością specjalną. Kierunki realizacji projektu ma zaś wyznaczyć Ministerstwo Energii.

PGE już rozpoczęło cykl prezentacji dla branży poświęcony rozwiązaniom łączności mobilnej w paśmie 450 MHz. Podczas tych spotkań dostawcy rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach telekomunikacyjnych mają szansę przedstawić swoje propozycje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia.

Za projekt po stronie PGE odpowiada zatrudniony przez spółkę jako wiceprezes zarządu PGE Systemy Andrzej Piotrowski. Wcześniej był on wiceministrem w resorcie energii. W przeszłości był związany z rynkiem telekomunikacyjnym m.in. jako pełniący obowiązki prezesa spółki Exatel (wcześniej w strukturach PGE, potem sprzedany Skarbowi) i doradca prezesa tej spółki ds. strategii.

Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu
Energetyka
Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt
Energetyka
Ustawa o mrożeniu cen prądu mnoży wątpliwości
Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Energetyka
Tauron zwraca uwagę na drożejące projekty OZE