Energetyka

Energa: Lesiewicz za Witę w Enspirionie

Tomasz Lesiewicz zastąpił Tadeusza Witę na stanowisku prezesa Enspiriona, spółki zależnej gdańskiego koncernu energetycznego.
Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Wcześniej przez ponad rok był pełnomocnikiem zarządu ds. wdrażania nowych biznesów w Enerdze-Obrót. Grupa nie podaje powodów odwołania Wity. Wiadomo jedynie, że stało się to podczas jego urlopu.

W Enspirionie Wita był rekordzistą – zarządzał spółką przez ponad rok. Z naszych wyliczeń wynika, że w ciągu pięcioletniej historii istnienia miała siedmiu prezesów. Enspirion odpowiada obecnie za rozwój elektromobilności, w tym biznesu wypożyczania samochodów na godziny (tzw. car sharing), a także zarządzania popytem (tzw. DSR). Chodzi o wprowadzanie redukcji poboru energii na żądanie operatora. Do tej pory ta działalność nie była rentowna. W tym roku jest szansa, by to się zmieniło dzięki wprowadzeniu nowego modelu rozliczeń przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Operator w ramach programu gwarantowanego płaci już nie tylko za rzeczywistą redukcję mocy, ale też co miesiąc wypłaca pewną stawkę za samą gotowość.

Personalne roszady w Enspirionie to już kolejne w spółkach zależnych Energi. Wcześniej wymieniono najważniejszych menedżerów Energi Wytwarzanie, Energi Obrót i Energi-Operator. Na szefa wytwórczej spółki wybrano Piotra Melera (wcześniej czasowo rada nadzorcza przekazała obowiązki prezesa jednemu spośród jej członków – Łukaszowi Malinowskiemu), a na jej wiceprezesów: Józefa Węgreckiego i Kamila Zbychorskiego. W Enerdze Obrót nowym prezesem jest Jarosław Dybowski, a na wiceprezesów powołano Jarosława Wittstocka i Dariusza Chrzanowskiego. W dystrybucyjnej spółce na razie odwołano wiceprezesa Krzysztofa Dębczyńskiego, którego zastąpił Wiesław Jasiński.

Energa przechodzi obecnie reorganizację. Do września 2018 r. z 48 spółek pozostaną 22.