Co Tauron zrobi z ciepłowniami?

Katowicki koncern analizuje przyszłość biznesu ciepłowniczego. W międzyczasie dowiemy się, kto pokieruje dalej spółką.

Publikacja: 09.03.2021 05:15

Do czasu wyboru nowego prezesa Tauronu jego obowiązki pełni Marek Wadowski, wiceprezes spółki ds. fi

Do czasu wyboru nowego prezesa Tauronu jego obowiązki pełni Marek Wadowski, wiceprezes spółki ds. finansów.

Foto: parkiet.com

Fiasko negocjacji Tauronu w sprawie sprzedaży swoich ciepłowni Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu sprawiło, że katowicki koncern jeszcze raz musi przeanalizować dalszą przyszłość tego biznesu.

– W związku z tym, że transakcja z PGNiG nie doszła do skutku, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu analiz dotyczących przyszłości spółki Tauron Ciepło. Analizy te uwzględniają zmiany w otoczeniu regulacyjnym i makroekonomicznym polskiego ciepłownictwa. Od ich rezultatów będą zależeć dalsze decyzje dotyczące pozostania spółki w grupie lub poszukiwania nowych możliwości sprzedaży – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauronu.

Z naszych informacji wynika, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pozostawienie ciepłowni w grupie. Stanie się tak, jeśli dojdą do skutku rządowe plany wydzielenia z koncernów energetycznych aktywów węglowych. Tauron, pozbawiony swoich kopalń węgla i elektrowni opalanych tym surowcem, mógłby się wtedy skupić na transformacji ciepłowni. Na razie jednak, pomimo licznych zapowiedzi, szczegóły planu wydzielenia aktywów węglowych wciąż nie są znane.

Silny w regionie

Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedną z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W jej skład wchodzą m.in. elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie spółki wynosi około 1000 km. Tauron dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców. W 2020 r. spółka ciepłownicza zrealizowała inwestycje umożliwiające przyłączenie nowych odbiorców wykorzystujących łącznie około 30 megawatów (MW) mocy cieplnej. W najbliższych latach Tauron szacuje przyłączenia do sieci ciepłowniczej na poziomie średnio około 45 MW rocznie, z czego ok. 20 proc. to będą budynki przyłączane w wyniku likwidacji pieców węglowych w ramach walki ze smogiem.

Wielu chętnych

W poniedziałek minął termin zgłoszeń w konkursie na prezesa Tauronu. Do spółki wpłynęło jedenaście zgłoszeń. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się 12 marca.

Dotychczasowy prezes katowickiej grupy Wojciech Ignacok złożył rezygnację z dniem 28 lutego z powodów zdrowotnych. Ignacok kierował spółką od lipca 2020 r., zastępując na tym stanowisku Filipa Grzegorczyka, który aktualnie jest wiceprezesem innej spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa – chemicznej Grupy Azoty.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu i wyboru nowego szefa rada nadzorcza Tauronu powierzyła pełnienie obowiązków prezesa Markowi Wadowskiemu. Jednocześnie sprawuje on funkcję wiceprezesa Tauronu ds. finansów.

Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu
Energetyka
Spółki bez rekompensat? Kurs Taurona spada, a inne resorty krytykują projekt
Energetyka
Ustawa o mrożeniu cen prądu mnoży wątpliwości
Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie