Energetyka

OZE. Farmy wiatrowe w Europie. Polska w ogonie wiatrowym

Moc farm wiatrowych w Europie wzrosła w 2017 r. o 20 proc. Zainstalowano łącznie 15,7 tys. MW, zwiększając potencjał wiatrowych instalacji do 169 tys. MW.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Polska znalazła się tym sposobem w grupie państw, które postawiły ich najmniej. W ubiegłym roku przybyło zaledwie 41 MW – zwraca uwagę europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope w ubiegłorocznym podsumowaniu.

Dla porównania w 2016 r. nad Wisłą moc farm zwiększyła się o 1255 MW. Zatrzymanie ich rozwoju to efekt niesprzyjających regulacji m.in. ustawy odległościowej.

Wśród ubiegłorocznych przodowników byli Niemcy (gdzie przybyło 6,6 GW), Wielka Brytania (4,3 GW) oraz Francja (1,7 GW). Oprócz nich rekordowe przyrosty zanotowały także cztery inne kraje Wspólnoty tj. Finlandia (577 MW), Belgia (476 MW), Irlandia (426 MW) i Chorwacja (147 MW).

WindEurope oczekuje, że w 2018 r. w całej UE powstanie kolejne 12 tys. MW mocy z farm wiatrowych (na lądzie i morzu).

– W samej Polsce spodziewamy się w bieżącym roku powrotu tendencji wzrostowej. Ma to związek z planowanym w niedługim czasie ogłoszeniem aukcji rządowych dla 1 tys. MW mocy z farm wiatrowych na lądzie – tłumaczy Andrew Canning, rzecznik WindEurope. AWK

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły