Energetyka

Polenergia: Chińczycy chcą zostać

CEE Equity Partners, które jest doradcą inwestycyjnym funduszu China CEE – obecnego w akcjonariacie Polenergii (ma tam ok. 16 proc.) nie rekomenduje sprzedaży akcji w wezwaniu
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Zostało ono ogłoszone 22 maja przez Polską Grupę Energetyczną (na wszystkie akcje Polenergii), która już złożyła w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Wierzymy w przyszły potencjał Polenergii i nie widzimy żądnej korzyści ze sprzedaży akcji – przekazał nam doradca funduszu w komunikacie. Jednocześnie CEE Equity Partners zapewnia, że Chińczycy mają długoterminową strategię inwestycyjną wobec spółki kontrolowanej przez rodzinę Kulczyków. Zarządzająca większościowym pakietem Kulczyk Investments (ma 50,2 proc.) już wcześniej deklarowała brak zainteresowania sprzedażą w wezwaniu.

Zdaniem analityków największym potencjałem Polenergii są jej projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Spółka dysponuje potencjałem 1,2 tys. MW, które już posiadają pozwolenia środowiskowe. Ma też strategicznego inwestora w postaci spółki z grupy Equinor (dawniej Statoil).

Rynek ocenia, że część funduszy mogłaby skłonić do podjęcia negocjacji wyższa cena. PGE zaoferowało natomiast w wezwaniu 16,29 zł za akcję, czyli najniższą możliwą stawkę. Część analityków wskazuje na poziom ok. 33 zł za akcję. Tyle płacili Chińczycy wchodząc do Polenergii.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły