Emerytura

PPK wejdą nieprędko

Według niedawnych zapowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej ustawa o PPK nie wejdzie w życie tak, jak przewiduje projekt, czyli z początkiem 2019 r., ale pół roku później. Teraz okazuje się, że nawet ten drugi termin może być nierealny.

Paweł Borys, prezes PFR.

Foto: Archiwum

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), powiedział we wtorek, że PPK mogą zostać wprowadzone najwcześniej w połowie 2019 r., ale nawet jeśli dojdzie do tego pod koniec przyszłego roku, to i tak będzie to „ekspresowe tempo".

Terminy będą trudne do dotrzymania, szczególnie z perspektywy procesu legislacyjnego. Ustawa nie jest gotowa, a w lipcu będzie jedno posiedzenie Sejmu, potem są wakacje. – Finalizacja prac późną jesienią prawdopodobnie wykluczyłaby możliwość wprowadzenia PPK wcześniej niż od 1 stycznia 2020 r. – wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

O przesunięciu w czasie wejścia w życie PPK zapewne zdecyduje Sejm. – Uważam, że zespół pracujący nad ustawą bał się zmienić te terminy, uznając to za decyzję polityczną, i po prostu poczeka, co zrobi Sejm – mówi Krzysztof Nowak, partner Mercer Marsh Benefits.

Politycznym problemem może być czas wpływu pierwszych składek do PPK. Jeśli ustawa weszłaby w połowie 2019 r., pracownicy i pracodawcy zapłaciliby pierwsze składki tuż przed wyborami parlamentarnymi. I jest ryzyko, że potraktowaliby je jako dodatkowe obciążenie, a nie dobrowolne oszczędności.

Zainteresowane strony potrzebują czasu. – Wiele podmiotów, w tym sam PFR, ale także potencjalni usługodawcy PPK, potrzebuje ładnych kilku, a nawet kilkunastu miesięcy na przygotowanie dobrych produktów PPK – uważa dr Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego.

Z drugiej strony niepewność o do terminów jest dla instytucji uciążliwa. W nieoficjalnych wypowiedziach TFI przyznają, że przekładanie terminu utrudnia przygotowanie się do wdrożenia PPK i nadal nie wiedzą, kiedy ruszyć z kampanią informacyjno-promocyjną.

Do szybkiego rozpoczęcia ponoszenia kosztów związanych z PPK nie palą się pracodawcy. Poza tym chcieliby wiedzieć, czy mają budżetować wzrost kosztów osobowych na 2019 r., a plany budżetowe wielu z nich już zaczyna robić.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły