Mimo to po III kwartałach rentowność grupy nadal była zdecydowanie wyższa niż rok wcześniej. Jej czysty zarobek w tym czasie zwyżkował o 66,9 proc., do 9,4 mln zł, przy niewielkim spadku przychodów. Stosunkowo słabo sprzedawały się zwłaszcza opakowania z tworzyw sztucznych. Nieco większe wpływy uzyskano za to ze sprzedaży kartuszy oraz detali wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektrotechnicznym, zabawkarskim, medycznym i opakowaniowym.

Zarząd zawraca uwagę, że w kolejnych kwartałach duży wpływ na kondycję finansową grupy nadal będą miały ceny surowców. Ich udział w kosztach produkcji waha się ostatnio od 50 do 70 proc. Aby ograniczyć wpływ tego czynnika na wyniki, zarząd stara się wydłużać terminy płatności za surowiec, wdrażać technologie ograniczające ich zużycie oraz poszukiwać tańszych zamienników.

Suwary zwracają również uwagę na rosnącą konkurencję w branży przetwórców tworzyw sztucznych. W efekcie wiele firm często zaniża ceny swoich wyrobów. Chcąc ograniczyć ryzyko walki cenowej, giełdowa spółka wdraża nowe, innowacyjne produkty oraz poszukuje nowych rynków zbytu i odbiorców. Swoją pozycję na rynku umacnia również poprzez oferowanie odpowiedniej jakości produktów. Wśród istotnych czynników wpływających na kondycję grupy są ponadto takie czynniki, jak kursy walut obcych oraz sytuacja geopolityczna. Z ostatnio ujawnionych danych wynika, że grupa około 30 proc. sprzedaży realizuje na rynkach eksportowych. TRF

Notowania akcji na stronie:

parkiet.com/spolka/suwary