Dariusz Szlęzak, prezes Polwaksu: Chcemy usiąść z Orlenem do rozmów

#PROSTOzPARKIETU. Nie chcemy zatrzymać paliwowej fuzji, ale jedynie zabezpieczyć dostawy surowca – zapewnia prezes Polwaxu

Publikacja: 04.01.2021 20:27

Gościem Barbary Oksińskiej w Parkiet TV był Dariusz Szlęzak, prezes Polwaksu.

Gościem Barbary Oksińskiej w Parkiet TV był Dariusz Szlęzak, prezes Polwaksu.

Foto: parkiet.com

Miniony rok okazał się niezwykle wymagający, czy mimo to Polwaxowi udało się zrealizować plany i przeprowadzić restrukturyzację spółki?

2020 r. był bardzo specyficzny. Jedna z części naszego biznesu, czyli produkcja zniczy i świec, dwa razy doświadczyła lockdownu – na początku i pod koniec roku. Wszystkie nasze prognozy wyglądały odmiennie od rzeczywistości. Proces restrukturyzacji i zmian organizacyjnych spółki wciąż trwa. Obecny zarząd, który funkcjonuje od lipca 2020 r., dokonał pewnych modyfikacji, ale w dalszym ciągu przyglądamy się naszym opcjom biznesu i analizujemy różne warianty, które w latach 2021–2025 będziemy starali się wdrażać w działalności spółki.

Jakie to opcje?

Mamy kilka możliwości, choć będziemy się skupiać na tym, co jest naszym głównym biznesem – produkcja parafin dla przemysłu i produkcja zniczy i świec, z czego spółka jest najbardziej znana. Skoncentrujemy się na rozwoju tych dwóch dywizji biznesowych, poszukiwaniu nowych odbiorców i wprowadzaniu do oferty nowych produktów.

Czy zamknięcie cmentarzy w uroczystość Wszystkich Świętych wpłynęło na sprzedaż zniczy albo produktów do wyrobu zniczy?

Tak, bo we wszystkich umowach są zapisy o możliwościach zwrotów. Każdy z odbiorców zastrzega sobie prawo zwrotu niesprzedanego towaru albo modyfikacji oferty, która na początku roku jest doprecyzowywana. Wszyscy zakładali, że sezon 2020 będzie taki sam, jak każdy inny. Polwax i inne podmioty zostały dotknięte problemami dwa razy – najpierw z powodu zamrożenia gospodarki w okresie wielkanocnym, a następnie przez zamknięcie cmentarzy. Trudno dyskutować szczególnie o tym drugim kroku. My uważamy, że to była błędna decyzja i nie tak to powinno być przeprowadzone. Ostatecznie sytuacja ta wpłynęła na nasze wyniki zarówno w sferze sprzedaży surowca do produkcji zniczy dla innych producentów, jak i w naszym biznesie produkcji gotowych zniczy.

Na koniec III kwartału Polwax miał 2,69 mln zł straty netto. Czy w całym roku spółka wyszła na plus?

Nie mamy jeszcze finalnych danych, by móc ostatecznie podsumować miniony rok. Ale tak, zakończyliśmy rok na plusie.

Czy można powiedzieć, że Polwax najgorsze ma już za sobą?

Myślę, że jesteśmy teraz w dobrej sytuacji finansowej. Mamy elastyczny portfel produktów, który daje nam możliwości rozwoju i umożliwia dostosowanie się do zapotrzebowania naszych głównych klientów.

Jak w 2021 r. może wyglądać rynek parafin?

Przewidujemy przede wszystkim trudny start. Pierwszy kwartał nie będzie okresem, który będzie można spokojnie porównywać do lat ubiegłych. Wszystkie obostrzenia związane z pandemią bez wątpienia będą miały przełożenie na nasze wyniki finansowe. Dobrym prognostykiem dla całej branży jest fakt, że właśnie rozpoczynają się szczepienia, więc wszyscy liczą na powrót do normalności. Pamiętajmy też, że pewna część naszego portfela to są klienci zagraniczni z rynków Europy Zachodniej, gdzie restrykcje i problemy branży są inne niż na rynku polskim. Z drugiej strony Europa Zachodnia to głównie rynek świec, a Polska jest największym eksporterem świec do krajów tego regionu. Widzimy w tym szansę także dla Polwaxu, który może wrócić do postaw i funkcjonować na rynku UE jako producent i dostawca świec.

Wcześniej spółka skupiała się na rozwoju specjalistycznych parafin dla przemysłu. Miała w tym pomóc budowa nowoczesnej linii produkcji, ale inwestycja została przerwana. Czy to oznacza, że nie jest to już interesujący kierunek?

Inwestycja nie jest kontynuowana, ale to wynika z problemów proceduralnych na styku Polwax – Orlen Projekt. Intencją spółki jest ten problem rozwiązać. Więc rzeczywiście, nie uda się tego mixu produktowego szybko zmienić. Ale nie jest to obszar, którego chcielibyśmy zaniechać. Inwestycja jest zaawansowana na poziomie 60–70 proc., więc jeśli uda nam się znaleźć jakiekolwiek rozwiązanie, by ją dokończyć, to będziemy to analizować. Może uda nam się znaleźć partnera, który będzie chciał z nami ten projekt kontynuować.

Na jakim etapie jest spór z Orlenem Projekt?

Mamy kilka spraw sądowych, zapoczątkowanych w 2019 r., a stopień ich zaawansowania jest bardzo różny. W kilku sprawach zaproponowaliśmy mediację i próbę znalezienia rozwiązania. Będziemy więc kontynuowali rozmowy tak, by spróbować porozumieć się z Orlenem Projekt i rozwiązać nasze problemy na drodze negocjacji.

Polwax złożył skargę na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie warunkowej zgody na fuzję Orlenu z Lotosem. Na co liczy spółka?

Nie jest naszą intencją zatrzymanie fuzji Orlenu z Lotosem. Chcemy natomiast zwrócić uwagę na fakt, że Polwax jest elementem całego łańcucha dostaw rafinerii. Decyzją KE zostaliśmy kompletnie pominięci w całym procesie jako nieistotni. Nie możemy się z tym pogodzić. Nie chcemy zatrzymać fuzji, ale doprowadzić do tego, by uwzględniała ona także Polwax w obszarze wykorzystywanych przez nas produktów rafineryjnych. Żeby otworzyć sobie drogę do rozmów, złożyliśmy wniosek o zawieszanie tego wszczętego z naszej inicjatywy postępowania. Chcemy usiąść do rozmów czy to z Orlenem, czy z Lotosem, o zapewnieniu dostaw surowca. Bo można sobie wyobrazić sytuację, że partner, którego poszukuje Orlen do objęcia udziałów w rafinerii, nie będzie z jakichś przyczyn zainteresowany współpracą z nami. Zabezpieczając dostawy graczy parafinowych, tym samym zapewniamy Polwaxowi dalsze istnienie.

Chemia
Selena FM negatywnie zaskoczyła inwestorów
Chemia
Duże zmiany kadrowe w Azotach
Chemia
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Chemia
Prezes Azotów: Najważniejszą kwestią są rozmowy z bankami
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Chemia
Azoty przeszacowały sztandarową inwestycję
Chemia
Odpis aktywów spółki Grupa Azoty Polyolefins obniży wynik EBIT Grupy Azoty o 1,138 mld zł