.

Ferro - prezes Aneta Raczek

Ferro od kilku lat systematycznie umacnia swoją pozycję w branży armatury sanitarnej i instalacyjnej. Jest jej czołowym przedstawicielem nie tylko w Polsce, ale i w Czechach, Rumunii i na Słowacji. W ubiegłym roku zarząd mocno na dalszą dywersyfikację geograficzną sprzedaży. Dwoma nowymi kierunkami ekspansji były kraje Europy Południowo- -Wschodniej, takie jak Bułgaria czy Serbia, oraz kraje bałtyckie. Co ważniejsze, na każdym z rynków firma nie tylko umacnia swoją pozycję, ale i zwiększa zyski. W efekcie do niedawna dobrze zapowiadał się też ubiegły rok. Wyniki marcowej kontroli celno-skarbowej prowadzonej w związku z transakcją zawartą w 2012 r. z czeską firmą Novaservis mogą jednak nadwerężyć finanse grupy, mimo że Ferro całkowicie się z nimi nie zgadza. Zarząd już ostrzegł o możliwości wystąpienia przejściowego ograniczenia zdolności spółki do wypłaty dywidendy.

PCC Rokita - prezes Wiesław Klimkowski

sobą udany rok dzięki zrealizowanym wcześniej inwestycjom oraz znakomitej koniunkturze w głównych segmentach działalności. Pozwoliło to spółce osiągnąć wyniki w dwóch segmentach produkcyjnych – chloropochodnych oraz poliuretanach. W tym pierwszym obszarze EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) grupy wzrósł o 41,5 proc. w porównaniu z 2016 r. Z kolei segment poliuretanów poprawił ten wynik o 22 proc. Spółka kontynuowała w ub.r. prace nad zwiększeniem sprzedaży wysokomarżowych produktów specjalistycznych. Wciąż szuka też możliwości dalszej ekspansji zagranicznej, głównie w Azji. W 2017 r. sfinalizowała zakup części udziałów firmy produkcyjnej IRPC Polyol w Tajlandii, a w lutym tego roku zawarła umowę nabycia kolejnych jej udziałów. Rozważa też inwestycję w Malezji. W ub.r. kurs akcji firmy wzrósł o ok. 65 proc.

Selvita - prezes Paweł Przewięźlikowski

Ubiegły rok był dla biotechnologicznej Selvity oraz posiadaczy jej akcji bardzo udany. W 2017 r. walory krakowskiej spółki podrożały o 100,8 proc. (najwyższy wzrost w indeksie). W marcu ubiegłego roku pierwszy pacjent otrzymał związek SEL24 w ramach badania I/II fazy klinicznej prowadzonej w ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych. SEL24 jest potencjalnym nowym lekiem przeciwnowotworowym, rozwiniętym przez Selvitę, przeznaczonym do stosowania doustnie w opornej postaci ostrej białaczki szpikowej. SEL24 jest jedyną cząsteczką spółki znajdującą się w badaniach klinicznych. Firma podpisała też kontrakt partneringowy na tę cząsteczkę. Od partnera otrzymała 4,8 mln euro opłaty wstępnej, a wartość całej umowy to 89,1 mln euro. Rok 2017 przyniósł też wzrost przychodów z segmentu usługowego. Kilka tygodni temu spółka z sukcesem przeprowadziła również emisję akcji, z której pozyskała 134 mln zł na rozwój innowacyjnych leków w obszarze onkologii.

Vistula Group - prezes Grzegorz Pilch

Miniony rok był dla Vistula Group kierowanej przez Grzegorza Pilcha bogaty w wydarzenia. Grupa, na którą składa się biznes modowy (główne marki to Vistula, Wólczanka i Deni Cler) oraz jubilerski (W.Kruk) ogłosiła plan fuzji z producentem odzieży męskiej Bytomiem. Obie części biznesu zyskały wsparcie komercyjne. Dla części modowej istotnym zdarzeniem była nowa umowa reklamowa z Robertem Lewandowskim, a dla W.Kruk – z Martyną Wojciechowską, która wcieliła się w rolę ambasadorki kolekcji Freedom. Ważnym elementem rozwoju tej części biznesu stała się franczyza. Mimo dużej konkurencji, biznes całej grupy rósł w ub.r. szybciej niż jej sieć sprzedaży. Przychody powiększyły się rok do roku o 14,6 proc. do 686 mln zł przy poprawie tzw. pierwszej marży o 1,2 pkt proc. Wyniki pozwoliły zarządowi renegocjować z korzyścią dla spółki warunki nabycia Bytomia. Mimo planowanej emisji akcje Vistuli podrożały w 2017 r. o ponad 27 proc.