Byki i Niedźwiedzie

Analityk techniczny roku

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Najlepszego analityka technicznego roku wyłaniamy na podstawie wyników naszej symulacji inwestycyjnej w ramach technicznego portfela Jego uczestnicy co miesiąc nadsyłają po jednej spółce, na której wykresie dostrzegają potencjalne sygnały kupna, bazujące na wskaźnikach i formacjach AT. W 2017 r. w tej rywalizacji triumfował Sobiesław Kozłowski, koordynator ds. analiz giełdowych w DM Raiffeisen Bank Polska. Brał on udział we wszystkich 12 typowaniach i uzyskał skumulowaną stopę zwrotu 54,8 proc.

Na 12 wskazań w 6 udało mu się zanotować dodatni wynik o średniej wielkości 13,7 proc. Z kolei pozycje nietrafione przynosiły średnią rzędu zaledwie korzystnym miksie trafności i relacji zysk/strat nie dziwi fakt, że udało się osiągnąć wyniki lepszy od pozostałych konkurentów. Choć trzeba przyznać, że pozostali eksperci także radzili sobie bardzo dobrze.

Na drugim stopniu podium uplasował się Krzysztof Ojczyk, analityk Noble Securities, który osiągnął wynik 42,5 proc. Co ciekawe, rok wcześniej ten ekspert zajął miejsce tuż za „pudłem", rezultatem 13 proc. Trzecie miejsce za 2017 r. przypadło Agacie Filipowicz-Rybickiej z BM Alior Banku, jedynej przedstawicielce płci pięknej w gronie naszych typujących ekspertów. Jej wynik to 33,8 proc.

Brawa należą się jednak wszystkim uczestnikom inwestycyjnej symulacji. Nikt nie zakończył bowiem roku pod kreską, a średni wynik ekspertów to 20,2 proc. Co najważniejsze, w 2017 r. techniczny portfel pokonał szeroki WIG. Wspólnym wysiłkiem nasi eksperci uzyskali wynik 22,6 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku w 2017 r. wzrósł o 21,1 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły