Przetasowania w działach analiz

Chociaż kondycja branży maklerskiej, delikatnie rzecz ujmując, jest nie najlepsza, to część firm posuchę rynkową wykorzystuje do tego, aby wzmocnić swoją pozycję. Kłopoty niektórych firm są bowiem szansą dla pozostałych.

Publikacja: 13.12.2019 05:15

Michał Fidelus, nowy analityk w DM BDM.

Michał Fidelus, nowy analityk w DM BDM.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Postanowił z tego skorzystać DM BDM. Do firmy tej dołączył Michał Fidelus, analityk specjalizujący się w ocenie banków i firm finansowych.

– Mamy ambitne cele dalszego poprawiania jakości i zakresu naszych usług analitycznych – mówi Krystian Brymora, dyrektor wydziału analiz DM BDM. – Trudny okres na rynku kapitałowym stwarza również wiele szans, które DM BDM stara się wykorzystać. Michał Fidelus ma blisko 10-letnie doświadczenie w analizie banków i spółek finansowych. To obszar, który odpowiada za około 40 proc. kapitalizacji WIG20 i 35 proc. WIG, gdzie dotychczas nie mieliśmy kompetencji. Po spółkach „gamingowych" to drugi nowy sektor, o który wzbogaciliśmy się w 2019 roku. Obecnie wydział analiz tworzy czterech analityków ze średnim doświadczeniem siedem–osiem lat i pokryciem ośmiu sektorów. Oprócz doświadczenia wyróżnia nas duża mobilność i nieszablonowe podejście. Nadal szukamy szans na dalszy rozwój – dodaje Brymora.

Fidelus, zanim trafił do DM BDM, pracował w Vestor DM. W ostatnim czasie firma ta, decyzją KNF, straciła jednak licencję na prowadzenie działalności maklerskiej. Automatycznie więc dla innych brokerów otworzyła się droga do tego, aby pozyskać nowych pracowników.

Warto jednak zwrócić uwagę, że exodus analityków z Vestor DM rozpoczął się już wcześniej. Beata Szparaga-Waśniewska, Michał Wojciechowski i Marek Szymański przeszli kilka miesięcy temu do Ipopemy Securities. Firma ta po kilku chudszych latach znowu walczy o najwyższe laury na rynku maklerskim, a jej zespół analityczny liczy obecnie dziewięć osób.

W przebudowie jest zespół analityczny w DM Banku BPS. Aktualnie pełniącym obowiązki dyrektora departamentu analiz jest Tomasz Czarnecki (wcześniej na jego czele stał Bartłomiej Michalski). Najgłośniejszym „transferem" w przypadku tego domu maklerskiego i tak jest nawiązanie współpracy z jednym z bardziej rozpoznawalnych analityków rynkowych Wojciechem Białkiem. W tym przypadku można powiedzieć, że stara miłość nie rdzewieje. Białek przez wiele lat związany był z CDM Pekao. Tymczasem na czele DM Banku BPS stoi obecnie Wojciech Rutkowski, który również przez wiele lat był prezesem CDM Pekao.

Zmiany w dziale analiz nie ominęły także Erste Securities. Z firmą rozstał się niedawno Mateusz Krupa, który uznawany jest za jednego z najzdolniejszych analityków młodego pokolenia. W ostatnim rankingu „Parkietu" zajął on dziesiąte miejsce w głosowaniu na najlepszego analityka bez podziału na kategorie. Warto dodać, że do rankingu zgłoszonych było w ubiegłym roku w sumie 117 osób. Na razie nie wiadomo, czym będzie zajmował się Krupa. Nieznane jest także nazwisko jego następcy w Erste Securities. PRT

Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?
Biura maklerskie
Rafał Sadoch, BM mBanku: Fundamenty hossy na rynku akcji nadal są zdrowe