Czas zacząć święto rynku kapitałowego (relacja)

Aktualizacja: 09.03.2018 12:28 Publikacja: 09.03.2018 10:38

Aktualizacja 20:40

Waldemar Markiewicz podkreślił na koniec, że podstawowym warunkiem powodzenia PPK jest zapis, aby środki tam gromadzone były prywatne i dziedziczone.

Była to ostania debata w piątek podczas XVIII konferencji Izby Domów Maklerskich. W sobotę ruszają kolejne dyskusje. Zapraszamy na relację live od samego rana.

Aktualizacja 20:10

Marcin Żółtek apeluje:
Proponowałbym wymusić mechanizm autokorekty. Abyśmy po kilku latach funkcjonowania systemu PPK mogli zweryfikować, czy wszystko działa

Aktualizacja 19:50

Ewa Małyszko, prezes PFR TFI deklaruje, że chociaż z ustawy to nie wynika, to opłata za uczestnika PPK w centralnej ewidencji będzie tylko jedna. – Opłata jest za uczestnika – podkreśla.

Obecna sytuacja przypomina mi to co działo się kiedyś wokół OFE. TFI narzekają na koszty związane z PPK. A ile dotąd wydały na edukację klientów? Niewiele – mówi Małyszko.

 

Aktualizacja 19:45

Jacek Janiuk, członek zarządu Skarbiec TFI:
Koszty związane z uruchomieniem PPK powodują, że ten biznes się nie spina. Badania pokazują też, że zainteresowanie potencjalnych uczestników może być sporo niższe od rządowych założeń. Po pierwsze te koszty powinny zostać urealnione. Przed wejściem projektu w życie koszty powinny być opublikowane przez ministerstwo. Po drugie opłata 1 zł miesięcznie jest od rejestru a nie od uczestnika. Rodzi to dodatkowe koszty np. w przypadku zmiany pracy.

Rafał Mikusiński, członek zarządu MetLife TUnŻiR:
Za bardzo pomijamy aspekt pracodawców. Składka od nich będzie dla pracownika bonusem. Pamiętajmy, że to dla pracodawcy duże obciążenie budżetowe. Powinniśmy zachęcać pracodawców oraz ich wspierać.

Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
Niewątpliwie akcja informacyjna jest potrzebna, uświadomi potrzebę oszczędzania wśród Polaków. Większość naszych obywateli jednak nie oszczędza, mimo że deklarują, iż ich sytuacja materialna jest dobra. Potrzebna jest edukacja. Sprawi, że z jednej strony Polacy zyskają zabezpieczenie materialne, a z drugiej wzrośnie zaufanie do państwa.

Aktualizacja 19:45

Piotr Żochowski, prezes PKO TFI: Najważniejsze jest to, żeby przekonać ludzi do uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych, czyli korzyściach jakie z tego płyną. Potrzebna jest kampania promocyjna.

Marcin Żółtek, prezes PTE PZU zauważył, że czasu na kampanię jest już niewiele, skoro PPK mają wejść życie od nowego roku. Zwrócił też uwagę, że podobne korzyści jak np. dopłaty od państwa mają miejsce w programach emerytalnych np. w Wielkiej Brytanii czy Włoszech. Tymczasem we Włoszech ponad 70 proc. osób zrezygnowało z tego typu programów emerytalnych. – Wskazywaną przyczyną było wiele zmian w systemie emerytalnym – ostrzegł Żółtek.

Wojciech Nagel, prezes raday GPW: Jeśli chcemy, aby ponad 70 proc. uprawnionych skorzystało z PPK to czeka nas jako ludzi, którzy wierzą w PPK, dużo pracy. Poziom ufności do systemu jest bardzo niski.

Aktualizacja 19:35

Długoterminowe inwestycje obywateli – źródło finansowania wzrostu gospodarczego i rozwoju przedsiębiorstw w Polsce - to ostatni temat poruszony podczas pierwszego dnia XVIII konferencji Izby Domów Maklerskich.

Aktualizacja 19:30

Iwona Sroka, członek rady nadzorczej Skarbiec TFI, członek zarządu Murapol

Potrzebny jest również kapitał prywatny. Trzeba tworzyć warunki, aby ten kapitał chciał inwestować w innowacyjne firmy.

Aktualizacja 18:45 

Jerzy Kwieciński, minister innowacji i rozwoju 

Banki nie chcą finansować innowacji, chyba, że im się powie, że nie jest to innowacyjny projekt. Dlatego musimy rozwinąć rynek kapitałowy, nie tylko na poziomie giełdy, ale i innych podmiotów.

Aktualizacja 18:40 

Iwona Sroka, członek rady nadzorczej Skarbiec TFI, członek zarządu Murapol 

Zróbmy coś, aby nasza giełda wyróżniała się czymś w Europie, może warto iść w specjalizację. Spróbujmy jako rynek kapitałowy być partnerem dla spółek, które są obecnie w portfelach funduszy venture capital i dla samych tych funduszy.

Aktualizacja 18:35 

Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW

Trudno znaleźć inne wyjście, niż to, aby wspierać wydatki na badania na rozwój. Proste metody rozwoju się skończyły. Musimy się rozwijać w kierunku nowych technologii. Mamy dużą szansę, aby w nas rozwijać nowe technologie, które będą sprzedawane na cały świat. To musi być produkt globalny. Musimy doprowadzić, aby polskie spółki były również łatwe do kupienia na świecie. Inwestorzy zagraniczni nie wiedzą, gdzie kupować akcje takich firm.

Aktualizacja 18:05 

Jerzy Kwieciński, minister innowacji i rozwoju 

Innowacje nie powstaną jeśli nie będzie dla nich dobrego środowiska. Same dobre chęci nie wystarczą. Abyśmy dobrze wdrażali innowacje musimy mieć dobrze rozwinięty rynek finansowania pomysłów wysokiego ryzyka. Musimy stworzyć taki system na to aby firmy rosły, a później zostały u nas w kraju. Bez rynku kapitałowego absolutnie tego nie zrobimy.

Aktualizacja 17:50

Prezes GPW, Marek Dietl nie chciał odnieść się bezpośrednio do dzisiejszych informacji „Parkietu” na temat odrzucenia oferty GPW w sprawie zakupu udziałów giełdy w Tel Awiwie. - Giełda w Izraelu jest bardzo słabo rozwinięta. Jest mocne zaplecze inwestorskie, ale słabo rozwinięty rynek. Jest to ciekawa sytuacja inwestycyjna. Izrael jest ciekawy nie tylko ze względu na rynek ventur capital, ale także w związku z rynkiem publicznym – mówił Dietl.

Aktualizacja 17:40

W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się kolejny panel dyskusyjny w ramach konferencji Izby Domów Maklerskich. Temat: Rynek kapitałowy dla rozwoju nowych technologii. 

Aktualizacja 17:30


Polska giełda i rynek kapitałowy mogą odgrywać ważniejszą rolę

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, o roli rynku kapitałowego w gospodarce i nieudanej próbie przejęcia przez GPW giełdy w Tel Awiwie.

Aktualizacja 17:25

Filip Paszke, dyrektor Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego: Miejmy nadzieję, że większe napływy na rynek w związku z reformą emerytalną przełożą się na większą liczbę debiutów na giełdzie.

Aktualizacja 17:20

Jak zmieni się polski rynek kapitałowy w ciągu pięciu lat?
Ryad Yousuf, Goldman Sachs: Kluczową kwestią jest reforma systemu emerytalnego. Miejmy nadzieję, że za pięć lat już będzie przeprowadzona. Liczymy też na większą aktywność na rynku długu.

Aktualizacja 16:50

Tobias Webb: Największą waszą wartością jest kapitał ludzki.

Filip Paszke, dyrektor Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego: Miejmy nadzieję, że większe napływy na rynek w związku z reformą emerytalną przełożą się na większą liczbę debiutów na giełdzie.

Aktualizacja 16:45

Tobias Webb z FTSE Russell: Być może perspektywy Polskiej gospodarki są lepsze niż np. Turcji, ale giełda w Stambule ma więcej płynnych spółek.

Zsolt Papp, JP Morgan Asset Management: Trzeba mówić o atrakcyjności polskiego rynku kapitałowego. 

Aktualizacja 16:40

Z punktu widzenia inwestora zagranicznego trudno jest inwestować w Polsce, ponieważ nie ma tu wielu międzynarodowych firm. Brakuje dużych i płynnych spółek.

Aktualizacja 16:30

Sposób myślenia o inwestycjach szybko się zmienia. Poza funduszami pasywnymi inwestorów interesują również np. indeksy oparte na spółkach, które mają kobiety w zarządach, albo tych które dbają o środowisko.

Aktualizacja 16:20

Kolejna dyskusja dotyczy atrakcyjności polskiego rynku kapitałowego z punktu widzenia inwestora zagranicznego. Okazuje się, że inwestorzy wciąż postrzegają Polskę jako kraj stabilny, praworządny, a inwestorzy międzynarodowi nie przewidują, żeby to się miało zmienić. 

Aktualizacja 15:15

Marcin Pachucki, zastępca przewodniczącego KNF

 Strategia powinna budować zaufanie i przekonanie, że jest to dobre miejsce do inwestycji kapitału. Powinna skupić się na tych aspektach, które mogą faktycznie pobudzić społeczeństwo do większego zaangażowania w rynek kapitałowy.

Aktualizacja 15:10

Marcin Obroniecki, zastępca dyrektora w MF

 Strategia rynku kapitałowego ma wytyczać cele rządu. Chodzi o to by nie patrzeć tylko na poszczególne fragmenty rynku. Chodzi o kompleksowe spojrzenie i zadanie pytań o konkurencyjność, tego jak widzimy rynek za 20 lat. Chodzi o wytyczenie ścieżki rozwoju, która będzie wykraczać poza codzienne zadania.

Aktualizacja 15:05

Poruszony został też temat struktury właścicielskiej GPW.

Paweł Borys, prezes PFR

To czy giełda będzie prywatna czy publiczna to rzecz wtórna. Ona po prostu musi spełniać swoją rolę, zapewniać infrastrukturę, która powinna być tania.

Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju

Ubolewam, że giełda kilka lat temu została sprywatyzowana. Zarząd GPW, jak każdej spółki giełdowej, jest nastawiony na maksymalizację zysku. Giełda powinna być infrastrukturą, tak aby inni uczestnicy rynku też zarabiali i rynek był atrakcyjny.

 Aktualizacja 15:00

Grzegorz Zieliński, dyrektor w EBOR

Potrzebujemy atrakcyjnego rynku kapitałowego, czyli takiego, który przebije to co oferuje rynek bankowy. Strategia ma wskazać drogi uatrakcyjnienia rynku. Ona jest ważna nie tylko dla samego rynku, ale także i administracji państwowej. Ma być punktem odniesienia dla przyszłych decyzji decydentów. Mam nadzieję, że strategia rynku kapitałowego zostanie utworzona w tym roku.

 

Aktualizacja 14:50

Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju

Staramy polepszyć się klimat wokół giełdy. Potencjał rynku kapitałowego, w oparciu o wskaźniki roku ubiegłego, na pewno jest. Po kilku latach dużego regresu, stopniowo pod względem wyników i zainteresowania inwestorów giełdą, jest coraz lepiej. Nie ma innowacyjnej gospodarki bez rynku kapitałowego. Jest to naturalne źródło finansowania dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Aktualizacja 14:45

Michał Stępniewski, wiceprezes KDPW

 Czy uda się stworzyć strategię rynku kapitałowego? - Paradoksalnie ta inicjatywa ma więcej szczęścia. Mamy wyjątkową okoliczność. Mamy dobry klimat. Nie było go historycznie nigdy. Mamy premiera, który wywodzi się z biznesu . Mamy otoczenie premiera, które też ma dużą wiedzę i doświadczenia. Mamy dobrego doradcę. Jeśli nie uda nam się ze strategią teraz, to nigdy nam się nie uda.

Aktualizacja 14:40

Rozpoczęła się dyskusja na temat strategii dla polskiego rynku kapitałowego. Paneliści zwrócili uwagę, że liczba inwestorów indywidualnych w Polsce spada. Ci, którzy inwestują poprzez fundusze inwestycyjne stronią od akcji. Jak zauważył Waldemar Markiewicz, około połowa oszczędności Polaków leży na kontach bankowych. - Z jednej strony społeczeństwo nie korzysta ze wzrostu gospodarczego i zwyżki cen akcji, z drugiej nie wspiera rozwoju firm - stwierdził. Jego zdaniem pewną zachętą mogłoby być zniesienie tzw. podatek Belki.

Aktualizacja 14:20

Kiedy będzie gotowa strategia rynku kapitałowego?

Brian Taylor z firmy BTA Consulting, która wspiera jej tworzenie, mówi, że ambicją jest, aby prace skończyć do końca października.

Aktualizacja 14:15

Paweł Borys, prezes PFR

Konstruując strategię rynku kapitałowego powinniśmy koncentrować się na perspektywie międzynarodowej. Chodzi o zbudowanie centrum finansowego Europy Środkowo - Wschodniej. Jednym z elementów strategii powinna być identyfikacja barier rozwoju i ich usuwania.

Szef PFR zaapelował także po raz kolejny o połączenie sił rynku. Uważam, że IDM, IGTE i IZFA powinny stworzyć jedną izbę. Potrzebujemy silnego głosu środowiska rynku kapitałowego. Jesteśmy bardzo mało obecni naszym głosem jeśli chodzi o poziom Unii Europejskiej.

Aktualizacja 14:00

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych:

W ostatnich latach zaobserwowano, że w krajach rozwiniętych jest problem z produktywnością. Wciąż wyższe nakładaczy jakie ponosimy nie przynoszą wzrostu produktywności. Może w tym pomóc rynek kapitałowy oraz inwestycje w nowe technologie.

Aktualizacja 13:55

Paweł Borys, prezes PFR:

Chcemy, żeby Polska kojarzyła się z przyjaznym miejscem do inwestycji. Kolejnym warunkiem potrzebnym do budowy centrum finansowego to wzmocnienie polskiego rynku kapitałowego pod względem finansowania na każdym etapie rozwoju firm. Potrzebny jest stały dopływ kapitału na rynek. Żeby w Polsce istniała silna baza inwestorów służy m.in. program Pracowniczych Planów Kapitałowych. 

Aktualizacja 13:45

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju:

Patrząc na siłę polskiej gospodarki widać potencjał, aby była ona centrum finansowym regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jest kilka warunków. Po pierwsze otoczenie instytucjonalne. Z tym bywało różnie. Otoczenie prawne w Polsce jest na tyle skomplikowane, że zniechęca zagraniczne podmioty do zakładania funduszy typu venture capital czy private equity. Mamy dużo do zrobienia jeśli chodzi o otoczeniu prawnym rynku kapitałowego.

Aktualizacja 13:40

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju:

W Polsce dominuje finansowanie bankowe, a innowacje wymagają innego finansowania.

Wsparcie dla start-upów jest dla nas kluczowe. Mamy największe finansowanie dla takich przedsięwzięć w regionie. Razem ze środkami prywatnymi jest to około 5 mld zł.

 

Aktualizacja 13:25

Markiewicz w Bukowinie: Polska musi postawić na rynek kapitałowy

Tegoroczną edycję konferencji Izby Domów Maklerskich rozpocznie dyskusja na temat strategii dla polskiego rynku kapitałowego. W piątek będzie również mowa o atrakcyjności inwestycyjnej polskiego rynku kapitałowego z punktu widzenia inwestora globalnego, roli rynku w rozwoju nowoczesnych technologii. Na koniec dnia odbędzie się panel dyskusyjny o długoterminowych inwestycji Polaków.

Konferencję otworzył Waldemar Markiewicz, prezes IDM. "Tegoroczna konferencja jest bardzo ważna dla środowiska. To zwieńczenie naszych wysiłków. Przed nami kolejne wielkie wyzwania by zwiększyć udział rynku kapitałowego w gospodarce. Rynek kapitałowy nie istnieje dla siebie, ale dla Polski. Plan rozwoju ogłoszony przez premiera Morawieckiego wiedzie przez rynek kapitałowy. Może on być katalizatorem odpowiedzialnego rozwoju. Polska musi postawić na rozwój rynku kapitałowego.

Rynek kapitałowy to także partner dla Polskiego Funduszu Rozwoju, gdyby ten chciał wychodzić ze swoich inwestycji poprzez giełdę" - powiedział Markiewicz.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  

W piątek w Bukowinie Tatrzańskiej rusza konferencja Izby Domów Maklerskich, której patronem medialnym jest „Parkiet". Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Rynek kapitałowy dla wspierania rozwoju innowacyjnej gospodarki". Jednym z najważniejszych punktów będzie ogłoszenie założeń strategii rynku kapitałowego. – Im silniejszy będzie polski rynek kapitałowy, tym skuteczniej będzie mógł służyć rozwojowi gospodarczemu kraju i budowaniu zamożności obywateli – przekonuje Waldemar Markiewicz, prezes IDM.

– Strategia dla rynku kapitałowego wpisuje się w strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, dlatego mamy nadzieję, że projekt zostanie wdrożony niezwłocznie po opracowaniu – dodaje Piotr Prażmo, przewodniczący Rady Domów Maklerskich. Konferencja potrwa do niedzieli.

Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?
Biura maklerskie
Rafał Sadoch, BM mBanku: Fundamenty hossy na rynku akcji nadal są zdrowe