Sprawdzana będzie głównie odporność tych instytucji na załamania ekonomiczne i niedobór płynności. Choć nie wymienia się Brexitu wśród czynników ryzyka, to wskazuje się na wszystkie jego implikacje, które mogą zagrozić stabilności sektora finansowego.

Instytucje finansowe są zobowiązane posiadać alternatywne źródło pozyskania kapitału w przypadku materializacji każdego ryzyka, z którym się mierzą. Jeden z testów badających stopień zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego banku zakłada spadek brytyjskiego PKB o 4,7 proc. oraz wzrost wartości kredytów niespłacalnych.

RBS, który po ostatnim bailoucie jest wciąż w posiadaniu podatników, ostatniego roku nie przeszedł pomyślnie stress testów i został zmuszony do podwyższenia bufora kapitałowego. Tegoroczny test ma być znacznie bardziej wymagający i obejmować pięcioletni horyzont. Zakłada on 5-proc. inflację na koniec 2018 r. i konieczność zapłaty miliardowych kar przez banki.

Inny scenariusz bada zmiany planów biznesowych instytucji, przy założeniu osiągnięcia mniejszego od oczekiwań zysku. Rentowność banków jest dla sektora finansowego sprawą kluczową. Gdy zysk tych instytucji maleje, spada też ich zdolność do kreowania kapitału własnego na pokrycie obowiązkowych rezerw i buforów finansowych, co generuje większe ryzyko dla całego sektora finansowego.

Wyniki testów zostaną opublikowane pod koniec roku.