W ciągu dziewięciu miesięcy firmy należące do PZF sfinansowały faktury o łącznej wartości 132,1 mld zł. To wzrost o 17,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Dla porównania w tym samym czasie, wg danych NBP, wartość kredytów zaciągniętych przez firmy wyniosła 271 mld zł. – To pokazuje rosnącą popularność faktoringu. W rzeczywistości faktorzy przekazali na konta przedsiębiorców więcej niż połowę kwoty wypłaconej w kredytach, bo liczba 132 mld pochodzi od faktorów zrzeszonych w PZF, tymczasem znacząca część branży działa poza strukturami organizacji – podkreśla Bartosz Widomski, dyrektor sprzedaży eFaktor.

Usługami faktoringowymi najbardziej zainteresowane są dziś firmy z branży spożywczej, chemicznej i metalowej. Są też faktorzy, którzy nie boją się finansować bardziej ryzykownych branż jak budowlanka czy transport. Po faktoring najczęściej sięgają firmy średnie. – Koniec roku to w firmach tradycyjnie pogoń za jak najlepszym wynikiem finansowym w grudniu, który poprawi wskaźniki za cały rok. Wpływy na konto są więc bardzo oczekiwane. Widzimy to po rosnącej liczbie zapytań o możliwość faktorowania należności – komentuje Piotr Gąsiorowski, prezes eFaktor. Jego zdaniem dynamika wzrostu udzielonego finansowania branży faktoringowej za cały rok wyniesie około 15 proc., choć może to być nawet więcej. – Wynika to z faktu, że coraz więcej firm zaczyna traktować faktoring nie jako doraźną pomoc i ratunek dla płynności finansowej, ale świadomy model biznesowy na czas ożywienia gospodarczego – zauważa Gąsiorowski. – Ma to miejsce szczególnie w branżach, gdzie na zapłatę od kontrahenta czeka się długo, ale wysoka marżowość usług czy produkcji pozwala na korzystanie z faktoringu – twierdzi prezes eFaktor.

Według Gąsiorowskiego w przyszłym roku finansami przedsiębiorców może zachwiać wprowadzenie podzielonej płatności VAT (tzw. split payment), która w wielu przypadkach zwiększy czas oczekiwania przedsiębiorców na należne im pieniądze. – To oczywiście wpłynie na ich potrzeby związane z zewnętrznym finansowaniem – przyznaje Gąsiorowski.

Spośród branżowych spółek notowanych na GPW w tym roku najlepiej radzi sobie Pragma Faktoring, należąca do grupy Pragma Inkaso. Spółka kładzie obecnie nacisk na rozwój internetowych platform, które automatyzują proces uzyskania finansowania. paan