Fitch Ratings. Banki odporne na wolniejszy wzrost

Środkowo i wschodnioeuropejskie banki powinny dobrze sobie poradzić z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Polskie powinny liczyć się ze wzrostem odpisów.

Publikacja: 03.12.2018 14:38

Fitch Ratings. Banki odporne na wolniejszy wzrost

Foto: Bloomberg

Fitch Ratings oczekuje, że zyskowność banków w regionie będzie stabilna lub lekko wzrośnie wskutek utrzymania marż i niezłej akcji kredytowej. Zyskowność powinna być także wspierana stopniową optymalizacją kosztów napędzaną cyfryzacją, automatyzacją i synergiami kosztowymi wynikającymi z fuzji. Fitch spodziewa się niewielkiego, o ile w ogóle do tego dojdzie, wzrostu kosztów ryzyka. Finansowanie i wskaźniki wypłacalności powinny pozostać stabilne i mocne. Perspektywa ratingów zdecydowanej większości banków jest stabilna.

Co z polskimi bankami? Fitch oczekuje dobrych wyników sektora, silnej kapitalizacji i dobrej płynności bazującej na krajowych depozytach. Zdaniem agencji oczekiwane spowolnienie tempa wzrostu PKB będzie skutkować schłodzeniem akcji kredytowej i lekkim wzrostem odpisów kredytowych w przyszłym roku. Zysk operacyjny powinien być w dużej mierze odporny na taki scenariusz.

Fitch wskazuje, że trend fuzji i przejęć w sektorze powinien być kontynuowany. „Sektor przechodzi istotne strukturalne zmiany skutkujące zwiększonym udziałem krajowych właścicieli banków i rosnącą koncentracją. Spodziewamy się, że ten trend będzie kontynuowany, pozytywnie wpływający na zyskowność sektora poprzez oszczędności kosztów i nieznacznie mniejszą presję konkurencyjną. Poza tym spodziewamy się, że kontrolowane przez państwo banki zachowają dobre standardy corporate governance, zmniejszając ryzyko politycznych wpływów na biznes i krajobraz konkurencyjny w sektorze" – czytamy w raporcie.

Wyniki finansowe polskiego sektora bankowego w przyszłym roku powinny pozostać silne, napędzane umiarkowaną akcją kredytową i możliwym lekkim wzrostem marży odsetkowej netto wynikającej ze zmiany struktury kredytów (przybywa tych bardziej rentownych). Kapitalizacja banków powinna być silna, wspierana przez nie tak szybki wzrost aktywów oraz ograniczone dywidendy będące konsekwencją wymogów regulatora.

Jakość aktywów w Polsce może lekko pogorszyć się w przyszłym roku, ale potencjalne pogorszenie jest ograniczone niską ekspozycją banków na zagrożone sektory i konserwatywnym podejściem do wzrostu kredytowania. Odpisy kredytowe mogą lekko wzrosnąć z rekordowo niskich obserwowanych w tym roku, ale rentowność operacyjna powinna pozostać dobra i bez problemu powinna zaabsorbować wzrost odpisów.

Fitch uważa, że już w przyszłym roku banki mogą zacząć budować bufory dotyczące funduszy MREL (to minimalny wymóg dotyczący funduszy i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji) za pomocą długu podporządkowanego i papierów senioralnych. To powinno jednocześnie pomóc zmniejszyć ryzyka wynikające z dużej zależności polskich banków od finansowania za pomocą krótkoterminowych depozytów, głównie klientów indywidualnych.

Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK