Banki

BGŻ BNP Paribas walczy o poprawę współczynników

Szósty co do wielkości bank w Polsce chce zaliczyć zysk wypracowany w pierwszym półroczu do kapitałów. To kolejny zabieg mający poprawić jego współczynniki wypłacalności.
Foto: materiały prasowe

Dzisiaj zarząd BGŻ BNP Paribas wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zaliczenie do kapitału podstawowego Tier 1 zysku netto (jednostkowego) wypracowanego w I półroczu 2017 r. w wysokości 130 mln zł.

Właściwy organ (w tym przypadku KNF) udziela zezwolenia, jeżeli spełnione są dwa warunki. Po pierwsze zyski te zostały zweryfikowane przez niezależnych audytorów a bank wykaże, że kwota tych zysków została pomniejszona o wszelkie możliwe do przewidzenia obciążenia lub dywidendy.

BGŻ BNP Paribas szacuje, że zaliczenie zysku pozwoli na poprawę jednostkowych współczynników kapitałowych banku o 0,24 p.p. w przypadku współczynnika kapitału podstawowego Tier 1 oraz o 0,25 p.p. w przypadku łącznego współczynnika kapitałowego TCR. Poprawa współczynników skonsolidowanych wyniosłaby odpowiednio 0,23 p.p. oraz 0,24 p.p. To kolejny zabieg mający poprawić współczynniki wypłacalności tej instytucji.

Francusko-polski bank od kwietnia nie spełnia wymogów kapitałowych KNF na poziomie skonsolidowanym. Na koniec czerwca w Tier 1 brakowało tylko 0,10 pkt proc., w TCR zaś 0,17 pkt proc. (wymóg to odpowiednio 11,01 i 14,18 proc.). Na początku listopada bank poinformował, że sprzedaje swojemu głównemu akcjonariuszowi – BNP Paribas – swoją spółkę faktoringową (siódmy co do wielkości gracz w Polsce). Ta transakcja ma podnieść wskaźnik kapitału podstawowego Tier 1 o 0,38 pkt proc., a łączny wskaźnik TCR o 0,48 pkt proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły