Banki

Pekao ujawnia strategię. Bank celuje w 3 mld zł zysku

Bank Pekao planuje jednocześnie skokowo zwiększyć zyski i wypłacać nadal wysokie dywidendy. Celem jest 3 mld zł zysku i przyśpieszenie rozwoju.
Foto: Fotolia

Pekao ujawnił strategię na lata 2018-2020 (zatytułowaną „Siła Polskiego Żubra"), o której piszemy w dzisiejszym wydaniu. Bank podaje, że w sytuacji stabilizacji globalnych trendów wzrostowych i rekordowo dobrych wyników i perspektyw polskiej gospodarki, obiera „strategię inteligentnego wzrostu, która uczyni bank liderem rentowności i efektywności w Polsce".

Cel jest ambitny - osiągnięcie rentowności liczonej wskaźnikiem zwrotu na kapitale (ROE) na poziomie 14 proc. – jednym z najwyższych w polskim sektorze bankowym (w tym roku wyniesie ok. 8,5 proc.). Bank zamierza wypracować ponad 3 mld zł zysku netto w 2020 r., co oznaczać będzie konieczność skokowej poprawy, bo w bieżącym roku zysk sięgnie ok. 2,25 mld zł. Za trzy lata Pekao chce obniżyć współczynnik kosztów do dochodów (C/I) do poziomu poniżej 40 proc. (najlepsze banki mają teraz ok. 43-45 proc.).

Wolniejszy lub podobny jak rynku wzrost Pekao w ostatnich latach to prawdopodobnie przeszłość i szykowane jest przyśpieszenie. „Doskonałe zarządzanie ryzykiem, najwyższa w Polsce nadwyżka kapitałowa, dobra pozycja płynnościowa oraz zdrowy bilans stanowią unikalną kombinację czynników dającą Pekao najsilniejszą platformę do wejścia na ścieżkę wzrostu" – zaznaczono w strategii.

Co z dywidendami? Do tej pory bank jako jeden z dwóch w Polsce (obok Citi Handlowego) wypłacać był w stanie całość zysków. Według nowej strategii obecna pozycja kapitałowa pozwala na „zakładany dynamiczny wzrost skali biznesu przy zachowaniu bezpiecznego poziomu wskaźników wypłacalności oraz jednocześnie wypłatę 100 proc. z zysku netto za lata 2017 i 2018 r.". Ważna przy chęci jednoczesnego wzrostu kredytów i wypłaty dywidend będzie optymalizacja kapitałowa. Dlatego Pekao do 2020 r. chce także wdrożyć metodę ratingów wewnętrznych, co pozytywnie wpłynie na możliwości dalszego wzrostu i rentowność kapitału w dłuższej perspektywie.

Pekao podkreśla, że banki muszą nieustannie dostosowywać się do zmieniających się oczekiwań klientów, otoczenia konkurencyjnego, regulacyjnego i gospodarczego oraz szans i wyzwań związanych z nowymi technologiami. Instytucja przekonuje, że jest gotowa „nie tylko stawić czoła nadchodzącym zmianom, ale i wyjść im naprzeciw. Bank wchodzi w nową perspektywę strategiczną z bardzo silną pozycją, zarówno biznesową, jak i finansową. Bank Pekao jest liderem bankowości detalicznej i czempionem bankowości korporacyjnej" – dodano w strategii.

- Chcemy być bankiem budującym wartość dla akcjonariuszy poprzez inteligentny wzrost w najbardziej rentownych segmentach, przy zachowaniu dyscypliny w zarządzaniu ryzykiem. Pozostajemy bankiem uniwersalnym, obsługującym wszystkie segmenty klientów – ale chcemy to robić w sposób jeszcze bardziej zintegrowany i jeszcze lepiej wykorzystywać synergie wynikające z tego charakteru. Pragniemy budować wartość dla klienta poprzez relacyjność i jakość – być zawsze blisko klienta i jego potrzeb. Jednocześnie będziemy bankiem efektywnym i nowoczesnym – zarówno z punktu widzenia klientów, jak i pracowników – mówi Michał Krupiński, prezes Pekao.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły