Banki

Wyjątkowo duże obroty akcjami UniCreditu

Dzisiaj na GPW obroty akcjami włoskiego UniCreditu są jednymi z najwyższych od debiutu tej spółki blisko dekadę temu.
Foto: AFP

Dzisiaj do godz. 14 właścicieli zmieniło już ponad 500 tys. akcji UniCreditu (o wartości ponad 35 mln zł). To wielokrotnie więcej niż średnia z ostatnich trzech miesięcy wynoszącej 12,9 tys. sztuk (o średnie wartości ledwie 65 tys. zł). Kurs akcji spada o 1,3 proc., do 70,2 zł, do daje 156 mld zł kapitalizacji. Co ciekawe, obroty walorami UniCreditu są dziś dwukrotnie wyższe niż walorami Pekao (17,6 mln zł), którego włosi byli do czerwca głównym akcjonariuszem. Dzisiaj na mediolańskiej giełdzie obroty akcjami UniCreditu nie są nadzwyczajnie duże – właścicieli zmieniło 7,5 mln papierów (średnia to 14,4 mln).

Już wczorajsza sesja na GPW była wyjątkowo dla UniCreditu aktywna (właścicieli zmieniło 590 tys. walorów). Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie 20 grudnia 2007 r. na zasadzie dual listingu (macierzystym rynkiem jest giełda w Mediolanie) i od tego czasu największy dzienny obrót zanotowano 11 stycznia 2013 r. (892 tys. sztuk). Drugi co do wielkości obrót (553 tys. akcji) przypadł na rok temu – 21 listopada – czyli tuż przed ogłoszeniem na początku grudnia sprzedaży 40 proc. akcji Banku Pekao.

Trudno jednoznacznie powiedzieć co stoi za wzmożoną aktywnością walorami UniCreditu w Warszawie. Parę dni temu ten przechodzący restrukturyzację bank poinformował, że jest na dobrej drodze do sprzedaży portfela nieregularnych kredytów o wartości 17,7 mld euro. Zła jakość aktywów to główny problem, obok niskich współczynników kapitałowych, tego największego kredytodawcy we Włoszech. Transakcja pozytywnie wpłynie na współczynniki kapitałowe.

Warto jednak przypomnieć, że po sprzedaży akcji Pekao włoski gigant finansowy nie musi być już notowany na GPW (o sprawie pisaliśmy na początku lipca). – Zobowiązania inwestorskie UniCreditu wobec Komisji Nadzoru Finansowego wygasły z chwilą sprzedaży akcji Banku Pekao. Dalsza obecność UniCreditu na GPW jest w tej chwili indywidualną decyzją spółki – potwierdził Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły