Duże wzięcie obligacji PKO BP

Największy bank w Polsce z powodu dużego popytu na swoje obligacje we frankach szwajcarskich i atrakcyjnych warunków emisji zwiększył oferowaną pulę do 400 mln CHF z 350 mln CHF. Marża okazała się rekordowo niska.

Publikacja: 19.10.2017 16:23

Duże wzięcie obligacji PKO BP

Foto: parkiet.com

PKO Bank Polski uplasował czteroletnie obligacje na kwotę 400 milionów CHF. Ostateczna wysokość marży wyniosła 58 punktów bazowych, co oznacza kupon w wysokość 0,30 proc. rocznie. Emisja została przeprowadzona w sprzyjających warunkach rynkowych, przy dużym popycie ze strony inwestorów. Środki pozyskane z emisji stanowią uzupełnienie stabilnych, długoterminowych źródeł finansowania w walutach obcych, pozwalając na ich dalszą dywersyfikację.

Sprawdź pigułę informacyjną PKO BP

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z dzisiejszej emisji. W ocenie naszych partnerów to niewątpliwy sukces PKO Banku Polskiego na międzynarodowym rynku papierów dłużnych. Wielkość popytu jest realnym potwierdzeniem wysokiej wiarygodności, którą PKO BP jako emitent cieszy się zarówno wśród inwestorów krajowych, jak i zagranicznych – mówi Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP.

Podyskutuj o spółce na forum parkiet.com

Ocenia, że warunki na jakich bank uplasował tę emisję są bardzo atrakcyjne. - Cena pozyskanych środków wyniosła zaledwie 58 bps ponad MidSwap i jest tym samym aż o ponad 160 bps niższa niż poprzednia, najtańsza emisja w walucie szwajcarskiej, pozyskana przed PKO Bank Polski w przeszłości, a także niższa o 7 bps, niż marża uzyskana ostatnio na emisji w euro. Pozyskując płynność w walutach obcych po tak atrakcyjnym koszcie finansowym dążymy do optymalnej i coraz bardziej efektywnej struktury naszego bilansu. Jest to możliwe dzięki temu, że realizowana przez PKO BP strategia rozwoju, jak i perspektywy całej polskiej gospodarki są bardzo pozytywnie oceniane przez inwestorów - ocenia Papierski. Aranżerami emisji były banki: Credit Suisse AG i UBS AG. Obligacje notowane będą na giełdzie papierów wartościowych SIX Suisse w Zurychu. To druga emisja w ramach nowego, otwartego w maju 2017 roku, programu EMTN na łączną kwotę 3 mld euro. W ramach programu możliwa będzie emisja niezabezpieczonych euroobligacji typu senior oraz podporządkowanych w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich oraz polskich złotych. Środki uzyskane z emisji euroobligacji zostaną przeznaczone na cele związane z ogólną działalnością biznesową banku. W lipcu PKO Bank Polski wyemitował euroobligacje na kwotę 750 mln euro. Wycena wyniosła 65 punktów bazowych powyżej średniej stawki swap, a kupon 0,75 proc.

Wstępny rating programu EMTN, przyznany przez agencję Moody's dla papierów emitowanych w ramach tego programu, został określony na poziomie A3 dla długu niezabezpieczonego (Senior Notes) oraz P-2 dla długu krótkoterminowego.

PKO Bank Polski jest obecny na rynkach zagranicznych z emisjami długu od 2010 roku – w tym okresie uplasował emisje w EUR na kwotę blisko 2 mld EUR, w USD na kwotę 1 mld USD i CHF na kwotę 750 mln CHF.

Na rynku europejskiego długu obecny jest także PKO Bank Hipoteczny, który w 2016 roku wyemitował pierwszą w historii polskiego rynku benchmarkową emisję listów zastawnych denominowanych w euro o wartości nominalnej 500 mln euro, a w marcu i wrześniu 2017 roku uplasował dwie emisje listów zastawnych o wartości 500 mln euro każda, w ramach międzynarodowego programu emisji listów zastawnych. Listy zastawne mogą być notowane równolegle na giełdach w Luksemburgu i w Warszawie.

Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF