Banki

PKO BP obsłuży zagraniczną działalność Orlenu

PKO Bank Polski wygrał przetarg na przygotowanie i obsługę systemu cash pool na potrzeby Orlenu. To kolejna umowa podpisana przez największy polski bank z dużą państwową spółką.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Spółki podpisały umowę na prowadzenie systemu cash pool, którego nadrzędnym celem jest centralizacja płynności finansowej w międzynarodowej grupie Olren. PKO BP zapewni w pierwszym kroku centralizację środków spółek z Polski, Niemiec, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii i Szwecji. System cash pool będzie obejmował bieżącą konsolidację dodatnich i ujemnych sald w głównych walutach wykorzystywanych przez petrochemiczną grupę.

Przetarg został ogłoszony jeszcze w 2016 r. – W ramach projektu wypracowaliśmy rozwiązanie rzeczywistego cashpoolingu wielowalutowego, które pozwala na zarządzanie środkami zgromadzonymi na rachunkach prowadzonych w różnych walutach. Jest to pierwsze takie rozwiązanie na polskim rynku. Zawiera ono wiele dostosowanych do wymagań klienta funkcji, pozwalających efektywnie zarządzać płynnością w grupie Orlen i stanowi bardzo istotny element jego zagranicznych operacji – mówi Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO BP.

– Sukcesywnie modyfikujemy narzędzia zarządzania finansami GK ORLEN, korzystając z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku i naszych doświadczeń. Wypracowane rozwiązanie przyczyni się do dalszej poprawy efektywności i wzrostu stopnia centralizacji płynności międzynarodowej GK ORLEN. Jesteśmy usatysfakcjonowani faktem, że nasze ambitne oczekiwania co do tego unikatowego rozwiązania będą w pełni zrealizowane i już wkrótce będą dla nas dostępne – powiedział Jacek Matyjasik, dyrektor wykonawczy ds. zarzadzania finansami w PKN ORLEN.

PKO BP przekonuje, że dzięki swoim zagranicznym oddziałom umożliwia bieżącą obsługę i koncentrację środków dla trzech krajów: Polski, Niemiec i Czech, a uczestnictwo banku w europejskiej SEPA (Single Euro Payments Area) poprzez oddział w Niemczech daje możliwość dokonywania przelewów w obszarze euro w trybie online. System wielowalutowego cashpoolingu jest innowacyjnym rozwiązaniem, stosowanym w Polsce po raz pierwszy. Kompleksowa obsługa ma wspierać efektywne zarządzanie płynnością grupy Orlen.

Podpisując tak ważną umowę PKO Bank Polski umacnia pozycję lidera w zakresie usług bankowych dla dużych grup kapitałowych. Na początku tego roku bank wygrał przetarg i podpisał umowę z PGNiG, dzięki której obsługuje wszystkie płatności kierowane do części PGNiG odpowiadającej za obrót detaliczny. Dla klientów oznacza to możliwość bezprowizyjnego regulowania rachunków. PKO BP obecnie obsługuje ok. 15 tysięcy klientów korporacyjnych i strategicznych.


Wideo komentarz