W czwartek rada nadzorcza Idea Banku odwołała Małgorzatę Szturmowicz. Powodów nie podano. Jako członek zarządu banku odpowiadała za obszar finansowy, sprawowała nadzór nad realizacją strategii finansowej grupy, przygotowywaniem sprawozdań finansowych i wykonaniem budżetu. W zarządzie Idea Banku zasiadała od stycznia 2014 r., jest absolwentką SGH (specjalność ekonomia), ukończyła też studia doktoranckie w Kolegium Zarządzania i Finansów w SGH. Wcześniej, w latach 2005-2011, pracowała w EY jako senior consultant, specjalizujący się w projektach świadczonych na rzecz banków, funduszy inwestycyjnych i innych instytucji finansowych. W latach 2011-2012 była dyrektorem finansowym Tax Care (jedna ze spółek zależnych Idea Banku), odpowiadała za realizację polityki finansowej spółki oraz kierowanie zespołami księgowymi i rozliczeń.

Jednocześnie rada nadzorcza powołała Piotra Miałkowskiego w miejsce Szturmowicz. Miałkowski ma ponad 23-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych zdobyte bankach i audycie. Przed dołączeniem do zarządu Idea Banku był od 2000 r. związany z pionem finansowym Banku Pekao, ostatnio jako dyrektor wykonawczy nadzorujący obszar informacji zarządczej, rachunkowości finansowej oraz data governance. Wcześniej zarządzał w Pekao obszarem M&A, nadzorem właścicielskim i rachunkowością. Od 2011 r. był też jednocześnie przewodniczącym komitetu audytu i ryzyka w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, a od 2017 r. przewodniczącym rady nadzorczej Pekao Investment Management. W latach 1999 – 2000 był dyrektorem departamentu zarządzania ryzykiem operacyjnym w BIG Banku Gdańskim. Od 1995 r. do 1999 r. związany z KPMG Polska Audyt jako menedżer w dziale instytucji finansowych. Jest absolwentem SGH, programu MBA na Uniwersytecie Illinois (USA) i programu dla liderów prowadzonego przez INSEAD (Francja).

- Dziękuję za zaufanie jakim obdarzyła mnie rada nadzorcza i prezes zarządu. Moim celem jest budowanie zaufania inwestorów i interesariuszy do banku. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się wzmocnić pozycję banku na rynku. Mam nadzieję, że pion finansowy będzie miał w tym swój istotny udział – mówi Miałkowski.

To kolejna z serii zmian w ostatnich miesiącach w zarządzie Idea Banku, dotkniętego pod względem reputacji, wyników i kapitałów z powodu dużego jego udziału w oferowaniu obligacji GetBacku. Dodatkowo ostatnio problemem są też niskie wyniki prowizyjne z powodu niższej sprzedaży produktów i odpisów dotyczących produktów ubezpieczeniowych (to przyczyniło się do dużego odpisu wartości firmy Tax Care). Pod koniec lipca rada nadzorcza powołała Artura Kubińskiego i Rafała Grodzickiego do zarządu. Wcześniej nadzór odwołał z zarządu Dariusza Makosza, nadzorującego pion sprzedaży, a jako powód podano wprost utratę do niego zaufania. Z kolei Aneta Skrodzka-Książek sama – bez podania przyczyny – zrezygnowała z zasiadania w zarządzie. Nadzorowała departamenty compliance (zgodności z regulacjami) oraz ryzyka operacyjnego.

- Jesteśmy świadomi ile pracy jest do wykonania, aby utrzymać zaufanie naszych klientów. Zmiany, które nastąpiły w ostatnim czasie w zarządzie pozwoliły na zbudowanie mocnego zespołu doświadczonych menedżerów. Mamy jako zarząd plan działania i wspólne cele, podejmujemy wyzwanie - mówi Tobiasz Bury, prezes Idea Banku. Sprawuje swoją funkcję od jesieni ubiegłego roku, kiedy nagle ze stanowiska prezesa zrezygnował Jarosław Augustyniak, wieloletni prezes i współtwórca Idea Banku. Wtedy też z instytucji odszedł Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu, twórca innowacji bankowych takich jak m.in. mobilny wpłatomat. Z kolei w lutym Tomasz Górski, dotychczasowy szef obszaru małych i średnich spółek w mBanku, z początkiem lutego dołączył do zarządu Idea Banku. Odpowiada za innowacje, nowe produkty i marketing.