Wydarzeniem ubiegłego tygodnia na WIG20 było odstąpienie przez Pekao oraz Alior Banku od pomysłu fuzji obu instytucji, których głównym akcjonariuszem jest PZU. Rynek zareagował na tę informację euforycznie – akcje obu banków zyskały kilka procent, choć Alior oddał nieco wzrostów następnego dnia, po publikacji wyników finansowych. Dziś banki zachowują się słabiej niż WIG20.

Zdaniem Union Investment TFI szczególnie akcjonariusze Pekao mogą mieć powody do zadowolenia. – Przejęcie Aliora za gotówkę bądź gotówkę i akcje mogłoby ograniczyć dywidendę, którą Pekao wypłaca akcjonariuszom, a to właśnie regularne i wysokie dywidendy były przez lata wyróżnikiem tego banku. Obecnie można się spodziewać wypłaty przez Pekao, być może na poziomie 80 proc. zysku netto. Z kolei zakup Aliora poprzez emisję akcji do jego akcjonariuszy wiązałby się z udzieleniem im premii, co byłoby niekorzystne dla akcjonariuszy Pekao. Te ryzyka teraz zniknęły – uważa Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI.

Większość spółek z sektora bankowego zaprezentowała już raporty finansowe za pierwszą połowę roku 2018 – dobre wyniki pokazały m. in. BZ WBK, Bank Millennium czy ING Bank Śląski, a wyniki całego sektora można określić jako neutralne bądź lekko pozytywne.

- Poprawiające się zyski banków, nawet w środowisku niskich stóp procentowych, mogą w dalszej części roku być przyczynkiem do poprawy nastawienia do sektora. Już druga połowa lipca była bardzo dobra dla banków, które pchnęły w górę indeks WIG20. W nadchodzących miesiącach możemy mieć do czynienia z sytuacją analogiczną do końcówki 2017 r., gdy inwestorzy kupowali akcje banków w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych. Zachęcać do tego może ścieżka projekcji inflacji NBP, która przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat inflacja może podejść nawet pod 4 proc. To może zachęcić inwestorów do gry pod podwyżki stóp, które dodatkowo wsparłyby wyniki banków – ocenia Rusak.

Dodaje, że jeśli nie popsuje się sentyment na globalnych rynkach, sektor może dodatkowo liczyć na wsparcie inwestorów zagranicznych – z uwagi na fakt, że banki są głównym komponentem indeksu WIG20, zagraniczni inwestorzy najczęściej kupują akcje właśnie z tego sektora. - Największym beneficjentem powyższego scenariusza, z racji swojej płynności i skali, byłby bank PKO BP. Największy polski bank ma też najwięcej do zyskania w przypadku podwyżki stóp procentowych – dodaje zarządzający Union Investment TFI.