Analitycy Vestor DM, w raporcie wydanym w poniedziałek, 24 lipca, podwyższyli rekomendację dla Pekao do "akumuluj" z „neutralnie" oraz dla ING Banku Śląskiego i Banku Handlowego do "neutralnie" z „redukuj". Innym bankiem mającym zalecenie "akumuluj" jest jeszcze Alior (obniżone z „kupuj"). Rekomendacja dla BZ WBK została z kolei obniżona do "redukuj" z „neutralnie", a dla Getin Noble Banku do "neutralnie" z „kupuj". Podtrzymane zostały rekomendacje dla PKO BP ("redukuj"), mBanku ("sprzedaj") i Millennium ("redukuj").

Największy potencjał do wzrostu, uwzględniając nowe ceny docelowe i kursy z poniedziałku, mają Alior – 12 proc. (cena docelowa 68 zł), Pekao – 9 proc. (140 zł), Getin Noble Bank – 8 proc. (1,58 zł), Handlowy – 4 proc. (71 zł), ING BSK – 3 proc. (191 zł). Aż o 18 proc. może spaść kurs akcji mBanku (380 zł), o 6 proc. Millennium (7,6 zł), o 5 proc. PKO BP (34 zł) oraz o 4 proc. BZ WBK (349 zł).

Analitycy oczekują, że zagregowany zysk netto analizowanych przez nich 9 banków spadnie w II kwartale o 18 proc. rdr ze względu na wysoka bazę (wpływ transakcji z Visą w II kwartale 2016 r.). „Według naszych szacunków skorygowany zysk netto wzrośnie jednak o 22 proc. rdr głównie na skutek solidnego wzrostu przychodów podstawowych (wynik odsetkowy urośnie 10 proc. rdr, a wynik z opłat i prowizji o 8 proc. rdr) oraz pozostałych przychodów (+21 proc. rdr), przy płaskich kosztach (+1 proc. rdr) oraz wyższych rezerwach (+8 proc. rdr)" - napisano w raporcie. Łączny zysk netto banków będzie bliski poziomom sprzed nałożenia na nie podatku bankowego (co nastąpiło w lutym 2016 r.).

Biorąc pod uwagę prognozy dla banków Pekao, BZ WBK i Handlowego na II kwartał, eksperci spodziewają się obniżki średnich prognoz zysku netto tych instytucji na cały 2017 r. odpowiednio o 11 proc., 5 proc. i 9 proc. Dla wszystkich innych pozostałych banków prognozy na cały rok nie są zagrożone.