Przybywa terminali płatniczych

Liczba miejsc, w których można płacić kartą jest rekordowo wysoka, do czego przyczynił się Program Polska Bezgotówkowa.

Publikacja: 18.07.2018 17:56

Przybywa terminali płatniczych

Foto: Fotolia

Na koniec marca w Polsce było 657,3 tys. terminali płatniczych (tzw. POS) – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. To aż o 94 tys. więcej niż rok temu, czyli tempo przyrostu jest znacznie większe niż do tej pory (w poprzednich latach przybywało po 70-80 tys. terminali w skali roku, ostatnio bliżej 90 tys.).

Prawdopodobnie w dużej mierze jest to efekt Programu Polska Bezgotówkowa (operacyjnie wystartował dopiero w lutym tego roku) w ramach którego zainstalowano już ponad 50 tys. terminali płatniczych. Najwięcej umów na terminale zostało podpisanych w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim. Według szacunków przez trzy lata dzięki inwestycji o łącznej wartości 600 mln zł (pieniądze od banków, agentów i firm kartowych) może przybyć 500 tys. terminali. Program jest przeznaczony dla firm, które do tej pory nie używały terminali. Teraz będą mogły z nich korzystać za darmo przez rok.

Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa reprezentują ponad 300 rodzajów działalności. Na terminal najczęściej decydują się właściciele sklepów, w tym sklepów spożywczych, restauracji, zakłady fryzjersko-kosmetyczne, usługi transportowe. Rośnie również zainteresowanie programem wśród przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej oraz usług medycznych.

- Małe sklepy i punkty usługowe to jedyne w swoim rodzaju centra lokalnych społeczności, w których relacje opierają się na wzajemnym zaufaniu i lojalności. Ich właściciele nie chcą zawieść oczekiwań swoich klientów, którzy stanowią podstawę ich biznesu i egzystencji. Natomiast klienci często wolą z nich korzystać, bo mogą zaoszczędzić czas, otrzymać spersonalizowaną obsługę i pomoc. Dlatego cieszy nas duże zainteresowanie Programem ze strony mikro i małych przedsiębiorców. Naszym celem jest upowszechnienie nowoczesnych płatności bezgotówkowych, tak, żeby można było z nich korzystać równie łatwo i powszechnie, co z tradycyjnych płatności gotówkowych – mówi Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy posiadający maksymalnie 5 placówek detalicznych, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie trzy terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą