Kolejny bank uruchamia API

Alior udostępnił środowisko produkcyjne API realizując wymogi dyrektywy PSD2, która otwiera bankowe systemy na inne firmy i zostanie wdrożona już w połowie września.

Publikacja: 17.06.2019 12:17

Kolejny bank uruchamia API

Foto: Bloomberg

Za pośrednictwem interfejsu API (ang. Application Programming Interface) zewnętrzni dostawcy (ang. TPP Third Party Providers) mogą inicjować płatności, pobierać informacje o rachunku i dostępnych na nim środkach, ale wyłącznie za zgodą klienta. Otwarta bankowość jest szerokim terminem obejmującym procesy, technologie i związane z nimi usługi oraz produkty, mające jeden wspólny mianownik – wszystkie są oparte na otwartych interfejsach programistycznych API.

Na początku czerwca jako pierwszy gotowe już API udostępnili BNP Paribas Bank Polska i Getin Noble Bank. Dołączyły do nich kolejne banki takie jak Millennium czy Santander Bank Polska i Pekao. Interfejsy programistyczne polskich banków zostały opracowane w oparciu o standard PolishAPI współtworzony przez Związek Banków Polskich, banki, instytucje płatnicze oraz podmioty trzecie m.in. fintechy.

Klienci banków, korzystając z usług licencjonowanych podmiotów trzecich, mogą zlecić usługę inicjowania płatności (PIS), usługę korzystania z informacji o rachunku, zgromadzonych na nim środkach i historii transakcji (AIS) czy usługę potwierdzenia dostępności środków na koncie w kwocie potrzebnej do realizacji transakcji (CAF).

– Jesteśmy otwarci na współpracę z zewnętrznymi podmiotami. Testową wersję API (sandboxa) udostępniliśmy już w zeszłym roku dla fintechów z naszego programu akceleracyjnego RBL_START. W połowie marca rozszerzyliśmy dostęp dla wszystkich zainteresowanych naszymi API, których do tej pory zgłosiło się kilkadziesiąt – mówi Krzysztof Grzeszczuk odpowiedzialny za rozwój open banking w Aliora.

Bank w planach także udostępnienie firmom zewnętrznym dodatkowych usług, tzw. API Premium. - Naszym celem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które zwiększą wygodę klienta w zarządzaniu finansami oraz umożliwią świadczenie nowych usług poprzez ekosystem partnerstw. Równolegle pracujemy nad usługami świadczonymi jako TPP, czyli z wykorzystaniem API wystawianych przez inne banki – dodaje.

KPMG zwraca uwagę, że oprócz nowych możliwości, otwarta bankowość rodzi także obawy m.in. o kwestie związane z bezpieczeństwem danych. Z badania przeprowadzonego przez KPMG i ZBP wynika, że 44 proc. banków w Polsce obawia się wycieku danych klientów w związku z udostępnieniem ich podmiotom trzecim. Jednocześnie zaledwie 9 proc. ankietowanych banków twierdzi, że podmioty trzecie będą w stanie chronić dane klientów tak dobrze jak banki. Tymczasem banki przede wszystkim skupiły się obecnie na pracach związanych z rozwojem interfejsów API, pozostawiając na dalszym planie kwestie zwiane z cyberbezpieczeństwem.

- Dyrektywa PSD2 to całkiem nowe reguły gry w bankowości i ogromne wyzwania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informacji. Nowe modele biznesowe będą wiązały się z trudnymi w tym momencie do przewidzenia wektorami cyberataków oraz nadużyć finansowych - mówi Michał Kurek, partner w dziale usług doradczych, szef zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce. Dodaje, że bezpieczeństwo informacji powinno być wdrażane całościowo i na wczesnych etapach rozwoju oprogramowania. - Z obserwacji wynika, że 83 proc. testowanych przez ekspertów KPMG aplikacji zawiera istotne podatności. W związku z tym, kwestie cyberbezpieczeństwa powinny być traktowanie tak samo priorytetowe jak rozwój interfejsów API – zaznacza ekspert.

Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF