Konieczny powrót hossy, aby napędzić kursy banków

Niezłe wyniki kredytodawców, ale nie na tyle, by podnieść ich wyceny.

Publikacja: 19.05.2018 05:00

Konieczny powrót hossy, aby napędzić kursy banków

Foto: Adobestock

Indeks WIG-banki od szczytu ze stycznia stracił prawie 15 proc., ale niemal cała ta korekta przypadła na luty i marzec. Od tej pory notowania polskich banków ustabilizowały się.

– Po ostatnich spadkach banki wróciły do wycen, które można uznać za umiarkowanie atrakcyjne. Wyniki kredytodawców w tym roku będą niezłe. Wprawdzie poziom rezerw może wzrosnąć, ale także wolumeny – ocenia Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Eksperci oceniają, że fundamentalnie sytuacja jest dobra, co potwierdzają niezłe, zgodne z oczekiwaniami, wyniki banków w I kwartale. Dziesięciu największych kredytodawców wypracowało łącznie 2,77 mld zł zysku netto, czyli o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Spory wzrost to nie tylko efekt rosnących dochodów, ale też niższych kosztów składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

GG Parkiet

– Oczekiwania zysków netto banków na ten rok nie są zagrożone, wzrost w skali całego sektora powinien być dwucyfrowy – uważa Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

Nie są to jednak przełomowe rezultaty. – Prognozowane na ten rok wyniki są już w cenach, rezultaty w kolejnych kwartałach powinny być dobre, ale nie na tyle, aby stanowić czynnik napędzający wzrost wskaźników wyceny i notowań banków. Oczekuję stabilizacji notowań, chyba że na światowe rynki wróci hossa – dodaje Jańczak.

Wiadomo, że prognozy wysokich zysków w 2019 r. muszą zostać skorygowane w dół, bo nie będzie podwyżek stóp procentowych, na których wzrost ten miał się opierać. Brak podwyżek był jednym z głównych powodów przeceny banków w lutym i marcu. Teraz oczekiwania poprawy zysków przesuwają się ze wzrostu rentowności w kierunku przyśpieszania akcji kredytowej.

– Jestem w miarę pozytywnie nastawiony do notowań polskich banków. Jeśli poprawią się nastroje inwestorów zagranicznych i sytuacja na globalnych rynkach, to chcąc inwestować w Polsce, zdecydują się na kupno akcji banków, dużych i dobrze zarządzanych spółek mających ekspozycję na gospodarkę. Widzę potencjał wzrostu dla coraz większej liczby banków. Szybszy wzrost wolumenów pozwoli poprawić wyniki zamiast obserwowanego wcześniej wzrostu marż – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

[email protected]

więcej .08

Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania