Co z jutrzejszym frankowym wyrokiem Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy deklaruje, że jutrzejszy termin posiedzenia pełnego składu Izby Cywilnej jest aktualny. Czy zapadnie orzeczenie?

Publikacja: 10.05.2021 12:33

Co z jutrzejszym frankowym wyrokiem Sądu Najwyższego?

Foto: Bloomberg

- Uprzejmie informuję, że termin posiedzenia niejawnego w sprawie III CZP 11/21 wyznaczony na 11 maja 2021 r. jest aktualny. Posiedzenie zaplanowane jest na godz. 10:00 – informuje Martyna Łuczak z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi na pytanie, czy na pewno uchwała zostanie jutro podjęta.

Pierwotnie posiedzenie Izby Cywilnej było zaplanowane na 23 marca. Jednak wtedy przełożono je i jako powód wskazano chorobę pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. Nowy termin wyznaczono na 13 kwietnia, ale i wtedy nie doszło do publikacji wyroku, co miało być spowodowane wzbierającą trzecią falą pandemii i oczekiwaniem na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie frankowej (zostało opublikowane 29 kwietnia).

Pojawiały się opinie, że i tym razem termin zostanie przesunięty. Jednym z powodów może być fakt, że wśród blisko 30 sędziów Izby Cywilnej są tzw. nowi sędziowie Sądu Najwyższego, których legalność jest kwestionowana w związku zamieszaniem wokół Krajowej Rady Sądownictwa. To może powodować nie tylko konflikt między starymi i nowymi sędziami, ale też może dać podstawę do kwestionowania legalności uchwały przez stronę, dla której wyrok byłby niekorzystny. Pojawiały się także głosy, że posiedzenie może zostać przełożone na lipiec i później, ale już w siedmioosobowym składzie.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego przedstawiła sześć zagadnień prawnych, które rozstrzygnąć ma Izba Cywilna:

1. Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów?

W razie odpowiedzi przeczącej na powyższe pytanie:

2. Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?

3. Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu denominowanego w walucie obcej umowa ta może wiązać strony w pozostałym zakresie?

Niezależnie od treści odpowiedzi na pytania 1-3:

4. Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość?

5. Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?

6. Czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?

Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF