Ważą się losy zawieszenia rat

We wtorek Sejm miał się zająć projektem ustawy, w której przewidziano odgórne uregulowanie wakacji kredytowych, czyli zawieszenia spłaty rat. Jednak nagle, na chwilę przed rozpoczęciem obrad, wycofano ten punkt z harmonogramu posiedzenia.

Publikacja: 08.05.2020 05:08

Ważą się losy zawieszenia rat

Foto: Adobestock

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Ministerstwo Rozwoju, pilotujące ustawę, nie przedstawiło posłom ostatecznej wersji projektu. Czy to oznacza, że rząd rezygnuje z wprowadzenia ustawowych wakacji kredytowych? Dochodzą nas sprzeczne informacje: jedno źródło wskazuje, że ustawowe wakacje będą, ale jednak obwarowane koniecznością udowodnienia wpływu pandemii na sytuację finansową klienta. Inny nasz rozmówca wskazuje, że ustawowe wakacje raczej nie zostaną uchwalone, m.in. ze względu na fakt, że polskie banki już od prawie półtora miesiąca takich wakacji udzielają. MR do zamknięcia wydania nie odpowiedziało na nasze pytania.

Z naszych informacji wynika, że zwolennikiem ustawy nie jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. – Urząd od początku stał na stanowisku, że wypracowanie pomiędzy bankami standardu oferty wakacji kredytowych w ramach oddolnej i dobrowolnej inicjatywy sektora jest rolą branżowej instytucji, czyli Związku Banków Polskich. Kluczowe w opinii UKNF było, by wszystkie szczegóły rozwiązania zostały odpowiednio dopracowane, aby nie doprowadzić do zaniepokojenia klientów co do możliwości i warunków skorzystania z tej oferty i nie podważyć zaufania do banków – mówi rzecznik urzędu Jacek Barszczewski. Dodaje, że dla KNF istotne jest odpowiednie zrównoważenie interesów kredytobiorców dotkniętych skutkami pandemii oraz utrzymanie stabilności sektora bankowego i zdolności do finansowania gospodarki.

Za ustawą, oprócz rzecznika finansowego, wydaje się opowiadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Czasowe odroczenie spłaty rat to realne wsparcie dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii i jej skutków gospodarczych. Formuła wakacji kredytowych oferowanych przez banki może nie być ulgą dla konsumentów i może stanowić dla nich dodatkowe obciążenie finansowe, nie jest to rozwiązanie darmowe – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

GG Parkiet

Dodaje, że w związku z sygnałami od konsumentów i pogarszaniem się sytuacji gospodarczej kierowany przez niego urząd we współpracy z resortem rozwoju przygotował propozycje legislacyjne w obszarze wakacji kredytowych, które mają wspierać osoby dotknięte skutkami pandemii, a zatem te, które utraciły pracę bądź inne główne źródło utrzymania. Ta wypowiedź może sugerować, że ustawowe wakacje nie byłyby bezwarunkowe.

Ministerstwo Rozwoju dopiero w piątek rano odpowiedziało na nasze pytanie: "Projekt, który zawiera rozwiązania przewidujące ustawowe wakacje kredytowe dla wybranych kredytobiorców, jest obecnie na poziomie prac legislacyjnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na tym etapie projekt jest zatem w dyspozycji KPRM" - odpowiedziało MR.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa