Banki

Kurs Idea Banku pogłębia dołki

Akcje banku dzisiaj znowu tanieją i od początku roku przecena sięga prawie 55 proc. Dodatkowo szkodzą problemy GetBacku?
Foto: Bloomberg

Dziś akcje Idea Banku tanieją o 3,6 proc., do 10,6 zł, co jest nowym historycznym dołkiem. Od początku roku taniały już o prawie 55 proc. (w tym czasie WIG stracił niecałe 5 proc.). Ostatnio spadki jeszcze przyśpieszyły. Inwestorzy, którzy wzięli udział w pierwszej ofercie publicznej z kwietnia 2015 r. i obejmowali akcje po 24 zł, stracili już 56 proc. Obecnie bank wyceniany jest na zaledwie 875 mld zł, co stanowi tylko 0,31-krotność wartości księgowej (w przypadku banku to jego kapitał).

W wolnym obrocie jest tylko 14 proc. akcji spółki i płynność handlu jest niska. Pojawiały się też doniesienia, że sprzedawał akcje jeden z funduszy, co przy niskiej płynności pogłębiało spadki.

Jednak kluczowa jest sytuacja fundamentalna. Do efektu znacznie niższych zysków banku niż kiedyś wskutek sprzedaży Idea Leasingu (o czym pisaliśmy w czwartkowym „Parkiecie") dochodzi sprawa GetBacku. Z naszych informacji wynika, że bank ten bardzo agresywnie sprzedawał obligacje tej windykacyjnej spółki, mającej teraz problemy. Poza tym mógł sprzedawać produkty strukturyzowane oparte na wierzytelnościach przez GetBack zarządzanych albo na jego obligacjach.

Idea Bank jednak zaprzecza. - Nigdy nie oferowaliśmy, ani Lion's Bank, produktów strukturyzowanych opartych o obligacje czy portfele wierzytelności GetBacku - zapewnia Kamila Nowak z biura prasowego Idea Banku.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły