W poniedziałek odbyło się zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Millennium. Akcjonariusze reprezentujący 76,69 proc. kapitału , po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi działalności banku i grupy kapitałowej w 2017 r. (przedstawionymi przez prezesa Joao Bras Jorge), rozpatrzyli i zatwierdzili sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności rady nadzorczej. Udzielili absolutorium członkom zarządu oraz członkom rady nadzorczej z wykonania obowiązków w 2017 r.

W związku ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie polityki dywidendowej banków w 2018 r. i indywidualnymi zaleceniami Komisji określającymi minimalny poziom wskaźników kapitałowych, Zarząd Banku zarekomendował Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy zatrzymanie całości zysku netto za 2017 r. Akcjonariusze zdecydowali, że cały zysk netto banku wynoszący 649 mln zł zostanie przeznaczony na kapitał rezerwowy, co wpłynie w istotny sposób na dalszą poprawę i tak rekordowo wysokich współczynników kapitałowych banku (21,9 proc.) i grupy (22 proc.) - dotyczy to łącznego współczynnika TCR (po zaliczeniu zysku współczynniki podniosą się o kolejne ok. 2 pkt proc.).

- Bank Millennium w 2017 r. osiągnął bardzo dobre wyniki finansowe. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 681 mln zł, przy rosnącej efektywności działania: współczynnik ROE osiągnął 9,3 proc. a wskaźnik koszty/dochody 45,8 proc. Bank ogłosił nową strategię na lata 2018-2020 obejmującą wymierne cele finansowe oraz zakładającą koncentrację na kliencie, dalszą cyfryzację oraz masową personalizację - mówi Joao Bras Jorge. Zostało to docenione przez Akcjonariuszy, kurs akcji banku na GPW w minionym roku wzrósł o 72 proc.

Millennium ostatni raz wypłacił dywidendę w 2014 r. - Uważam, że wypłata dywidendy jest fundamentalną sprawą dla spółki akcyjnej, dlatego gdy warunki zewnętrzne na to pozwolą, bank zamierza powrócić do polityki wypłaty dywidendy w wysokości 35-50 proc. zysku netto - dodaje prezes.

Walne zgromadzenie postanowiło, że rada nadzorcza banku, nowej trzyletniej kadencji (2018-2020) składać się będzie z 12 członków. W jej skład wchodzą Nuno Manuel da Silva Amado, Miguel de Campos Pereira de Bragança, Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, Anna Jakubowski, Grzegorz Jędrys, Bogusław Kott, Andrzej Koźmiński, Alojzy Nowak, José Miguel Bensliman Schorcht da Silva Pessanha, Miguel Maya Dias Pinheiro, Dariusz Rosati oraz Lingjiang Xu (to reprezentant chińskiego funduszu Fosun, nowego akcjonariusza BCP). Poza tym w poniedziałek nowa rada nadzorcza ustaliła, że zarząd Banku Millennium będzie liczył sześć osób i powołano nowy zarząd. Nie zmieni się w porównaniu do dotychczasowego. Prezesem nadal będzie Joao Bras Jorge a wiceprezesem Fernando Bicho. Członkami zarządu będą zaś Wojciech Haase, Andrzej Gliński, Maria Jose Campos i Wojciech Rybak.