Banki

Dwucyfrowy wzrost zysków poza zasięgiem banków

Późniejsze podwyżki stóp procentowych biją w notowania kredytodawców
Foto: Bloomberg

Jeszcze w grudniu analitycy prognozowali, że w tym i przyszłym roku zysk netto polskiego sektora bankowego urośnie o kilkanaście procent. O ile tegoroczny wzrost nie jest zagrożony, o tyle przyszłoroczny, bazujący na wzroście stóp procentowych, stanął pod dużym znakiem zapytania po słowach Adama Glapińskiego.

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że być może nawet w 2020 r. nie będzie podwyżek stóp, a jeśli miałyby nadejść w 2019 r., to dopiero pod koniec. Wcześniej spodziewano się, że podwyżka nastąpi pod koniec 2018 lub na początku 2019 r. Opóźnienie spowodowało, że WIG-banki spadł w czwartek o 3,9 proc.; od historycznego szczytu z połowy stycznia stracił 13 proc.

– Można teraz rewidować w dół prognozy banków na lata 2019 i 2020. Wypracowanie zakładanej wcześniej sporej poprawy wyników będzie bez podwyżek stóp dużo trudniejsze – zaznacza Kamil Stolarski, analityk Pekao IB.

Foto: PARKIET

Bankowej bessy nie należy się jednak spodziewać. – Stopy procentowe są bardzo ważne dla wyników banków, ale uważam, że o ich notowaniach wciąż będą decydować głównie globalne nastroje – podkreśla Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

Poza tym niezły, około 10-proc., wzrost wyników banków bez podwyżki stóp procentowych wcale nie jest wykluczony. Są jednak trzy główne warunki: utrzymanie kosztów działania i ryzyka oraz, co może być trudniejsze, przyśpieszenie wzrostu kredytów. – Jeśli gospodarka światowa, a więc i polska, będzie w dobrej kondycji, to jest szansa, że także dzięki inflacji nominalny wzrost akcji kredytowej będzie wyższy – wskazuje Powierża.

Dobre zachowanie kursów polskich banków będzie kluczowe dla kierunku głównych indeksów na GPW, bo kredytodawcy mają duży udział w kapitalizacji i obrotach (banki mają jedną trzecią wagi w WIG20).

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły