Banki

Mocna przecena banków

Podwyżki stóp procentowych, już uwzględnione w wycenach i wliczone w prognozy zysków banków, nadejdą sporo później, a może nawet nie będzie ich wcale.
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Dzisiaj w południe indeks WIG-banki spada o 3,1 proc., do 8057 pkt, najniższego poziomu od początku grudnia. Od historycznego szczytu na poziomie 9205 pkt, który zanotował w połowie stycznia, stracił już 12,5 proc.

Tanieją dzisiaj prawie wszystkie polskie banki na GPW z wyjątkiem mocno przecenionych w ostatnich tygodniach Idea Banku (ustanawiał nowe historyczne minima) oraz Getin Noble Banku (ma problemy z rentownością i współczynnikami kapitałowymi). Kurs akcji PKO BP, największego banku w Polsce, traci 4,22 proc. (do 41,07 zł), Pekao o 1,4 proc., (do 130,8 zł), BZ WBK o 3,4 proc. (do 362,8 zł), mBanku o 1,4 proc. (do 449,8 zł), ING Banku Śląskiego o 2,1 proc. (do 191,4 zł) a Millennium o 2,1 proc. (do 8,40 zł). Jednak najmocniej, bo o 7,3 proc. (do 75,80 zł), spadają notowania Aliora, który pokazał dzisiaj wyniki za IV kwartał (były niezłe, zgodne z oczekiwaniami).

Powodem dużej przeceny banków są słowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Po wczorajszym posiedzeniu RPP (utrzymano stopę referencyjną na niezmienionym od marca 2015 r. poziomie 1,5 proc.) powiedział, że podwyżki stóp w 2018 r. są nieprawdopodobne, a jeśli miałyby nastąpić w 2019 r., to pod koniec roku (wcześniej oczekiwano, że nadejdą pod koniec 2018 r. a potem że przesuną się na początek 2019 r., analitycy założyli tę podwyżkę w ambitnych prognozach wzrostu zysków banków w 2019 r.). Ale to nie wszystko, bo zdaniem Glapińskiego według obecnych prognoz inflacji i dynamiki PKB, nie widzi powodów do podnoszenia stóp procentowych nawet do końca 2020 r. – Ale jest to tak odległy czas, że trudno coś racjonalnie mówić. Gdyby te wszystkie wyjściowe daty, którymi operujemy przyjąć, że się zrealizują, to do końca 2020 r. właściwie nic się nie dzieje – dodał Glapiński.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły