Banki

Idea Bank skorygował raport

W związku z dodatkowymi rezerwami bank zanotował niższy o 28 mln zł zysk za III kwartał 2017 r. niż pierwotnie podawano.
Foto: Adobestock

Idea Bank skorygował w dół wyniki za III kwartał 2017 r. Skonsolidowany zysk netto po korekcie wyniósł 102,5 mln zł wobec 130,4 mln zł publikowanego wcześniej. Wynik z tytułu odsetek po korekcie wyniósł 155,4 mln zł wobec 169 mln zł. Wynik z tytułu prowizji i opłat nie został zmieniony i wyniósł 100,7 mln zł.

Tydzień wcześniej bank poinformował, że w wyniku przeglądu portfela kredytowego, przeprowadzonego według stanu na koniec września 2017 r., utworzył dodatkowe odpisy kredytowe i wynikającą z tego korektę przychodu odsetkowego o 34,3 mln zł. W komunikacie nie podano, co było powodem korekty. – Bank rozszerzył zakres analiz i backtestów zachowań portfela kredytowego – poinformowało w poniedziałek „Parkiet" lakonicznie biuro prasowe Idea Banku.

Jakość portfela banku pogarszała się, mimo dobrej i poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej, już w poprzednich kwartałach. Na koniec września 2017 r. (według danych sprzed korekty) NPL wzrósł o 1,5 pkt proc., do 9,9 proc., a koszty ryzyka o 0,7 pkt proc., do 2,1 proc.

W ostatnich miesiącach notowania Idea Banku zachowywały się bardzo słabo, dziś kurs ustanowił nowe historyczne minimum na poziomie 17,30 zł - spadł przez miesiąc o ponad 16 proc., od stycznia o 25 proc., przez rok o 32,4 proc. W tym czasie WIG-banki stracił odpowiednio 7 proc., 4,2 proc. i zyskał 7,8 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły