EuroRating. BZ WBK z podniesioną perspektywą

EuroRating podniósł perspektywę ratingu kredytowego nadanego BZ WBK ze stabilnej na pozytywną. Sam rating został utrzymany na poziomie BBB+.

Publikacja: 26.02.2018 13:01

Agencja argumentuje, że podwyższenie perspektywy związane jest przede wszystkim z systematycznie poprawiającą się pozycją kapitałową banku, skutkującą wzrostem współczynników kapitałowych, których poziom EuroRating ocenia obecnie jako wysoki i bezpieczny.

Na malejące ryzyko kredytowe banku wpływa również obniżający się w ciągu ostatnich trzech lat udział kredytów nieregularnych (NPL) oraz stosunkowo wysokie pokrycie tych kredytów rezerwami. Do czynników pozytywnych agencja zalicza także stale wysoką i poprawiającą się w ostatnich kwartałach rentowność banku.

EuroRating zaznacza, że na sytuację finansową BZ WBK pewien wpływ będzie miała finalizacja w ciągu najbliższych kwartałów przejęcia części działalności banku Deutsche Bank Polska (z wyłączeniem kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych oraz kredytów korporacyjnych). Ponieważ jednak skala przejmowanych aktywów nie jest duża w stosunku do dotychczasowej działalności BZ WBK, a także z uwagi na fakt, że przejęcie jest w 80 procentach finansowane emisją nowych akcji, agencja ocenia, że transakcja ta nie powinna osłabić wskaźników finansowych banku.

Na kształtowanie się poziomu ratingu BZ WBK w przyszłości, oprócz tempa rozwoju działalności operacyjnej, istotny wpływ będzie miała również realizowana przez bank polityka dywidendowa (analitycy szacują, że bank wypłaci do 30 proc. zysku z 2017 r.).

Pozytywny wpływ na nadany bankowi rating kredytowy mogłoby mieć w perspektywie średnioterminowej: utrzymanie (lub tym bardziej dalszy wzrost) obecnego wysokiego poziomu relacji kapitału własnego do sumy aktywów oraz poziomu regulacyjnych współczynników kapitałowych TCR i Core Tier 1; dalszy spadek udziału kredytów nieregularnych; dalsza poprawa osiąganych wyników finansowych i zwiększenie wskaźnika rentowności aktywów; a także sprawne przeprowadzenie przejęcia części aktywów Deutsche Bank Polska i brak pogorszenia wskaźników finansowych banku po finalizacji tego przejęcia.

Negatywnie na bieżący poziom ratingu mogłoby wpływać: ewentualne znaczące pogorszenie uzyskiwanych wyników finansowych; ewentualny spadek relacji kapitału własnego do sumy aktywów lub spadek współczynników kapitałowych; istotny wzrost kredytów nieregularnych; a także ewentualne wdrożenie bardziej restrykcyjnej (i kosztownej dla banków) niż obecnie spodziewana regulacji w zakresie pomocy frankowiczom.

Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF