Związek Banków Polskich zwraca się o odstąpienie od działań podejmowanych w parlamencie „motywowanych bieżącym interesem politycznym, które pod pozorem pomocy kredytobiorcom frankowym mogą doprowadzić do destabilizacji polskiego sektora bankowego. Taka możliwość staje się szczególnie groźna wobec postępującego spowolnienia gospodarczego w Europie". ZBP powołuje się na poczucie odpowiedzialności za stabilność polskiego systemu bankowego, poszanowanie porządku konstytucyjnego, zasad sprawiedliwości społecznej i trwałości stosunków zobowiązaniowych.

W ocenie ZBP, przyjęte w prezydenckim projekcie ustawy o wsparciu kredytobiorców mieszkaniowych rozwiązania są zbyt daleko idące i wypaczają jej socjalny charakter. „Zmieniają pierwotną intencję ustawodawcy, jaką było wsparcie kredytobiorców mieszkaniowych, którzy z przyczyn niezależnych od siebie znaleźli się w trudnej sytuacji ograniczającej możliwość spłaty kredytu bez względu na jego walutę. Wprowadzone zmiany niesprawiedliwie faworyzują jedną grupę kredytobiorców – kredytobiorców walutowych - kosztem wszystkich pozostałych klientów banków. Dzieje się to w sytuacji, w której kredyty walutowe należą do najlepiej spłacanych w Polsce" - piszą bankowcy.

Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt, przedstawiony przez prezydenta w sierpniu 2017 r. Oprócz poluzowania warunków wymaganych do wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych mających problemy z regulowaniem rat (bez względu na to czy są złotowe czy walutowe), zakłada powołanie specjalnego funduszu konwersji. Będą się na niego składać banki mające hipoteki walutowe, co może je w pierwszym pełnym roku kosztować łącznie do 2,5 mld zł, i z funduszu tego finansowane będą "dobrowolne" przewalutowania.

Według ZBP regulacja ta będzie nieuprawnioną ingerencją we wcześniej zawarte umowy i spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa oszczędności obywateli zgromadzonych w polskich bankach. „Stwarza ona warunki do niekontrolowanej spekulacji walutą, wpływającej na osłabienie kursu złotego, wzrost kosztów obligacji skarbowych oraz szeregu niekorzystnych dla gospodarki zjawisk na rynku finansowym. Oznaczać będzie zmniejszenie zdolności do kredytowania gospodarki i nieuchronnie droższe usługi bankowe dla Polaków. Praktycznie przymusowa konwersja kredytów walutowych będzie zamianą ryzyka walutowego na realne ryzyko stopy procentowej oznaczające wyższe raty kredytów, co w przyszłości może stać się powodem podobnych roszczeń klientów wobec banków oraz właścicieli banków względem Skarbu Państwa" – twierdzą bankowcy.

ZBP podkreśla, że popiera rozwiązania wspierające kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc powinna jednak dotyczyć wyłącznie osób, które faktycznie jej potrzebują, a podejmowane działania nie będą destrukcyjne dla stabilności systemu.