Startupy, specjalizujące się w rozwiązaniach z obszaru usług finansowych zaprezentują swoje pomysły podczas Innovation Day, które odbywa się dzisiaj (21 lutego) w Warszawie. Firmy, które zaprezentują się podczas tego wydarzenia, zostały wytypowane przez Biuro Innowacji Cyfrowej BZ WBK. Eksperci banku oceniali pomysły, m.in. pod kątem innowacyjności, potencjału do wdrożenia oraz stopnia dopasowania proponowanych rozwiązań do potrzeb klientów.

? Jesteśmy zainteresowani możliwością współpracy z podmiotami, które mogą dostarczyć realną wartość dla klientów oraz naszej organizacji. Dlatego aktywnie monitorujemy rynek startupów. Dla firm wkraczających w obszar fintech, bardzo ważna jest możliwość skonfrontowania oferowanych rozwiązań z oczekiwaniami sektora bankowego oraz ocena wyspecjalizowanego międzynarodowego inwestora. Dzięki temu mogą rzetelnie ocenić potencjał swoich pomysłów, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym – mówi Dariusz Paczewski, dyrektor Biura Innowacji Cyfrowej w BZ WBK.

Pomysły prezentowane podczas Innovation Day będą oceniane przez ekspertów, należącego do Grupy Santander, funduszu CVC Santander InnoVentures, dysponującego budżetem 200 mln USD na inwestycje w sektor fintech.

? Jako strategiczny fundusz inwestycyjny poszukujemy technologii, które odpowiadają priorytetom innowacyjnym Grupy Santander. Obecnie koncentrujemy się na rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji, technologii blockchain oraz robotic process automation (RPA). Pomimo globalnego charakteru, uważnie analizujemy rozwiązania dostępne na lokalnych rynkach. Każdego roku spotykamy się z przedstawicielami ok. 500 startupów z całego świata, ale inwestujemy tylko w około 5 do 7 firm rocznie. Polska ma w tym zakresie duży potencjał, bo tutaj sektor fintech szybko się rozwija, a wraz z nim zdolność do tworzenia rozwiązań technologicznych o międzynarodowym zasięgu ? podkreśla Manuel Silva, partner i szef inwestycji w Santander InnoVentures.

Banki w Polsce na różny sposób wspierają startupy. Swój fundusz, mAkcelerator dysponujący kwotą 50 mln euro na inwestycje w startupy, uruchomił rok temu mBank. W grudniu Alior zapowiedział uruchomienie podobnego programu akceleracyjnego dla innowacyjnych startupów technologicznych. Do jego głównych zadań będzie należało poszukiwanie innowacyjnych pomysłów, wsparcie w zakresie opracowywania elementów biznesowych, współtworzenie z nimi produktów dla klientów Aliora oraz pomoc finansowa. PKO BP wspiera startupy w dwóch programach: MassChallenge, jednym z największych na świecie akceleratorów, oraz w programie Let's Fintech with PKO Bank Polski, przy którym współpracuje z uczelnią MIT. Niedawno Pekao podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym dotyczącą kredytów dla startupów z gwarancjami EFI w ramach Programu „EaSI". BGŻ BNP Paribas rozpoczął współpracę z polską firmą Vintom, a jej rozwiązania mają wzmocnić działania BGŻ BNP Paribas związane z budowaniem większego zaangażowania klientów, wykorzystując wideo w zakresie personalizacji i automatyzacji procesów sprzedaży.