Banki

PKO BP: Będzie emisja obligacji

Zarząd PKO BP zgodził się na emisję obligacji podporządkowanych o maksymalnej wartości nominalnej 1 mld zł.
Foto: parkiet.com

Papiery będą dziesięcioletnie i, jak zwykle w tego typu papierach, bank będzie mógł je wykupić po pięciu latach. Środki z emisji zostaną przeznaczone, po uzyskaniu zgody KNF, na podwyższenie funduszy uzupełniających Tier II (co zwiększy łączny współczynnik wypłacalności TCR). Obecnie zobowiązania PKO BP z tytułu długu podporządkowanego to 1,7 mld zł – bank wyemitował te papiery w sierpniu (marża wyniosła 155 pkt baz. ponad WIBOR 6M). Na koniec III kwartału TCR banku wyniósł 17,7 proc. i był o 0,9 pkt proc. wyższy niż Tier I. Z powodu zmienionych rekomendacji dywidendowych przez KNF (wzrosły wymogi na poziomie współczynnika TCR) banki chętniej emitują dług podporządkowany, wzmacniając ten współczynnik i podnosząc zdolność do podziału zysku. Ostatnio zrobili to m.in. Pekao i Millennium. mr

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły