Pekao w Davos

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao wziął udział w dyskusji poświęconej zaangażowaniu młodego pokolenia w politykę i gospodarkę. Komentował też sytuację gospodarczą Polski i wpływ blockchaina na bankowość.

Publikacja: 25.01.2018 09:47

W środę, drugiego dnia 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, debata o zaangażowaniu młodego polityka była jednym z głównych wydarzeń. Jej uczestnicy stwierdzili, że młode pokolenia zawsze były siłą napędową przemian w biznesie i polityce. Jednak rozwój nowych technologii zmienia oblicze społeczeństwa i stawia przed nim i  nowe wyzwania. - Politycznie zaangażowani młodzi ludzie,  dają impuls dla biznesu. Zmieniają status quo, a przedsiębiorstwa muszą się dostosować – mówił Michał Krupiński, kierujący od czerwcem Bankiem Pekao. – Ponadto  posiadają umiejętności elastycznego podejścia do wielu spraw, społeczeństwo potrzebuje ich do zmian – dodał.

W dyskusji udział wzięli też Pascale Baeriswyl, sekretarz stanu szwajcarskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Desislava Karapchanska, szefowa działu Business Development z greckiej firmy energetycznej WATT+VOLT, oraz Zydrune Vitaite, dyrektorka sprzedaży w ELDES - litewskiej firmie inżynieryjnej w sektorze bezpieczeństwa.

Paneliści wskazywali na to, że to młode pokolenia niosą ze sobą potencjał do zmian zarówno w biznesie, jak i polityce. Zgodzili się, że rozwój technologiczny – szczególnie technologii komunikacyjnych i social media wiąże się z wyzwaniami dla wielu społeczeństw. - Technologia wstrząsnęła polityką. Musimy myśleć o algorytmach, influencerach, mediach społecznościowych i różnych źródłach informacji – mówił Krupiński.

Dzień wcześniej wziął udział dyskusji panelowej „Technologia blockchain a banki", w której podkreślał, że Bank Pekao bada możliwość zastosowania tej technologii. - Banki muszą na to spojrzeć w ten sposób - to uciekający pociąg, którego nie można zatrzymać. Albo do niego wskoczymy, albo ryzykujemy potrącenie. Co więcej, Bank Pekao chce prowadzić ten pociąg. Jest bardzo wiele procesów i mechanizmów, które możemy unowocześnić i sprawić, że będą jeszcze bardziej wydajne – zaznaczał. - Ponieważ Bank Pekao działa na mniejszą skalę niż globalne instytucje finansowe, możemy być bardziej elastyczni w implementacji nowych technologii. Może to przebiegać szybciej i efektywniej – dodał.

Bank zorganizował również panel dyskusyjny, którego tematem przewodnim były: polska gospodarka, możliwości do inwestowania w naszym kraju oraz sukcesja w biznesach rodzinnych.   Wśród zaproszonych byli m.in. Rafael del Pino, prezes wywodzącej się z Hiszpanii grupy firm budowlanych Ferrovial (główny akcjonariusz Budimeksu), Shanu Hinduja, wiceprezes Hinduja Bank i Leonardo Ferragamo, przedstawiciel włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo. W dyskusji udział wzięli też Adam Glapiński, prezes NBP, i Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF. Pekao reprezentowali Krupiński oraz Roksana Ciurysek-Gedir, od stycznia będąca wiceprezesem banku i nadzorująca pion bankowości prywatnej.

Adam Glapiński przekonywał, że Polska jest otwarta na inwestycje, ma konserwatywną, przewidywalną politykę monetarną oraz mocne przywiązanie do członkostwa w UE i wysoki poziom produktywności przekładający się na wzrost gospodarczy. Chrzanowski zaś zapewniał, że każdy przedsiębiorca chcący rozwijać w Polsce swój biznes, chcący realizować swoje idee, będzie traktowany na takich samych, równych zasadach.

Krupiński dodał, że dla Pekao obecność w Davos jest ważna. - Widzimy coraz większe przywiązanie do polityki protekcjonizmu gospodarczego na całym świecie, a my chcemy pokazać, że jako kraj wysoko cenimy sobie wspólną przyszłość. Pekao jest drugim największym bankiem w Polsce i największym bankiem korporacyjnym. Forum w Davos to dla nas doskonała okazja do pozyskania partnerów strategicznych celem implementacji technologii blockchain, uproszczenia procesów i ograniczenia back-office'u - powiedział Michał Krupiński.

Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki