Analizy

Pesymizm wymaga wyobraźni

Poza inwestycjami prywatnymi trudno znaleźć słaby punkt polskiej gospodarki.
Foto: Adobestock

Chciałoby się powiedzieć: chwilo, trwaj! – tak prezes NBP Adam Glapiński komentował na początku grudnia koniunkturę w Polsce. Obecnie wszystko wskazuje na to, że to życzenie się spełni.

– Uważamy, że PKB w 2018 r. powiększy się o 4,5 proc., i jest to raczej zachowawcza prognoza – powiedział podczas noworocznej debaty „Parkietu" główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk, najlepszy (wraz z zespołem) prognosta makroekonomiczny 2015 r. Pozostali uczestnicy dyskusji są nieco ostrożniejsi, ale żaden z nich się nie spodziewa, aby tempo wzrostu PKB spadło poniżej 4 proc. – Wydaje się, że 2019 również może być udany – podkreślił Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Zagrożeń dla dobrej koniunktury w Polsce ekonomiści upatrują głównie za granicą.

Szybki rozwój gospodarki w połączeniu z trendami demograficznymi doprowadzi do przyspieszenia wzrostu płac. – Dynamika płac na poziomie 8 proc. średnio w całym roku to dość ostrożna prognoza – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK, zwycięzca konkursu prognoz ekonomicznych „Parkietu" w 2016 r. W efekcie przyspieszyć powinna inflacja, ale nie na tyle, aby skłonić RPP do podwyżki stóp przed listopadem. A to, jak podkreślił Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, nie będzie sprzyjało notowaniom złotego.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły