#WykresDnia: Wschodzące waluty w górę

Zwycięstwo Bidena i pozytywne wiadomości na temat szczepionki na COVID-19 umocniły waluty rynków wschodzących.

Publikacja: 10.11.2020 09:37

#WykresDnia: Wschodzące waluty w górę

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Lira osiąga najlepsze wyniki od piątku, wzmocniona oczekiwaniami na podwyżki stóp, a za nią plasuje się Brazylia, którą rynki postrzegają jako mogącą osiągnąć wielkie korzyści ze szczepionki.

Analitycy przewidują powrót byków na rynkach wschodzących argumentując, że administracja Bidena przyniesie bardziej przewidywalną politykę zagraniczną, a wieści o szczepionkach firmy Pfizer sprawią, że inwestorzy będą bardziej skłonni do podejmowania ryzyka. Ich zdaniem być może nadszedł czas, aby spojrzeć poza Chiny, które od dawna są ulubieńcem inwestorów wśród krajów rozwijających się - zauważa  Reshma Kapadia, analityk barrons.com.

Rynki wschodzące mogą odnieść korzyści z otoczenia politycznego, które wydaje się „łagodniejsze" po zwycięstwie kandydata Demokratów Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA, przewiduje Eric Robertsen ze Standard Chartered Bank. „Jest sporo gotówki, która od kilku lat ukrywa się w amerykańskich aktywach" - powiedział. Ponieważ wydaje się „znacznie mniej prawdopodobne", że Stany Zjednoczone otrzymają duży pakiet bodźców fiskalnych, David Chao z Invesco powiedział, że oczekuje się spowolnienia ożywienia gospodarczego w tym kraju.

Około południa w Nowym Jorku indeks iShares MSCI Emerging Markets wzrósł o 0,9 proc. do 48,39 USD, podczas gdy S&P 500 o 2,6 proc. Większe wzrosty są możliwe we wtorek, kiedy rynki, które zostały zamknięte przed ogłoszeniem hitu przez firmę Pfizer - jej potencjalna szczepionka miała wskaźnik skuteczności ponad 90 proc. w badaniu klinicznym III fazy - będą w stanie zareagować na wiadomości.

Wygrana Bidena daje większą pewność co do polityki zagranicznej USA, przy mniejszej liczbie eskalacyjnych zagrożeń taryfowych, co powinno doprowadzić do osłabienia dolara i wzmocnienia rynków wschodzących, napisał w poniedziałek David Bailin, dyrektor inwestycyjny Citi Private Bank. Jak powiedział, rozwój wydarzeń zwiększył jego pewność do jego wezwania do przeważania na rynkach wschodzących w Azji.

Analitycy J.P. Morgan spojrzeli szerzej na opcje na rynkach wschodzących. Zalecili klientom przesunięcie się do przeważonej pozycji na rynkach wschodzących w porównaniu z rynkami rozwiniętymi. Powiedzieli, że chociaż spodziewają się, że Chiny osiągną lepsze wyniki niż rynki rozwinięte, widzą więcej możliwości na rynkach wschodzących w krajach, które pozostają w tyle. Bank podniósł zalecenie dla Indii i Republiki Południowej Afryki do neutralnego z powodu niedoważania. W Indiach oczekuje się, że po zakończeniu pandemii nastąpi jeden z największych skoków aktywności gospodarczej wśród rynków wschodzących. Wzrost w roku fiskalnym 2022 prawdopodobnie wyniesie 15 proc., na podstawie szacunków J.P. Morgan. Kraj więcej importuje niż eksportuje, co czyni go beneficjentem słabszego dolara. Historycznie, według analityków J.P. Morgan, spadek kursu dolara o 1 proc. wiązał się z około 3-proc. wyższymi notowaniami akcji.

Banki indyjskie prawdopodobnie będą jednym z największych beneficjentów zmiany nastrojów w Indiach. Pożyczkodawcy wypadli z łask i stanowią największą część indeksu MSCI India. Amerykańskie kwity depozytowe  HDFC Bank (HDB) wzrosły w poniedziałek o 5,5 proc. do 66,95 USD.

Dla rynków wschodzących J.P. Morgan podniósł zalecenie do przeważaj, powołując się na rekordowo niskie wyceny i lepsze perspektywy kredytowania. Zmniejszając zalecenie defensywne, obniżyli je dla usług komunikacyjnych i opieki zdrowotnej.

W tym roku Chiny pokonały inne rynki wschodzące o 20 proc., co jest jednym z powodów, dla których mogą pozostać w tyle, jeśli inne rynki rozwijające się zaczną rosnąć. Dlatego analitycy J.P. Morgan faworyzują na razie inne rynki, mimo że w średnim okresie mają pozytywny stosunek do Chin. I chociaż administracja Bidena może oznaczać bardziej stabilne i przewidywalne stosunki z Chinami, nie widzą możliwości szybkiego osłabienia napięć. Oczekują, że administracja Bidena będzie współpracować z innymi krajami w celu stworzenia bardziej jednolitego frontu, który mógłby skuteczniej przeciwstawiać się polityce Chin. W zeszłym tygodniu strateg geopolityczny BCA, Matt Gertken ostrzegł, że Biden prawdopodobnie pozostanie twardy wobec Pekinu. Istniejące taryfy prawdopodobnie pozostaną, ale analitycy spodziewają się dalszych rozmów handlowych, ponieważ nowa administracja spróbuje wymusić na Chinach więcej zmian strukturalnych, w zamian za zniesienie części opłat.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty