#WykresDnia: Które branże mają szanse na wzrost?

Wchodzimy w ostatni kwartał roku. To dobry moment, aby poszukać na GPW sektorów, które mają przed sobą dobre perspektywy.

Publikacja: 01.10.2019 09:53

#WykresDnia: Które branże mają szanse na wzrost?

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

parkiet.com

źródło: BM Alior Banku.

Analizując powyższy wykres, przedstawiający szanse i zagrożenia dla subindeksów sektorowych, w pierwszej kolejności rzuca się w oczy dobra wrześniowa forma WIG-paliwa. Jak czytamy w komentarzu do wykresu BM Alior Banku, sektor paliwowy zmierza do pola B, gdzie generowany będzie sygnał umocnienia względem rynku.

Dodatkowo eksperci tego biura maklerskiego zwracają uwagę na: 1) energetykę, która jest na granicy pola D oraz A, nadal z potencjałem do dalszego wzrostu „węża", 2) górnictwo, które minęło cykliczne minimum, ale nie generuje jeszcze sygnału umocnienia; 3) telekomunikację, która kontynuuje przecenę („wąż" zmierza w kierunku pola D), podobnie jak IT.

Tradycyjnie warto przypomnieć interpretację „sektorowych węży". Przedstawiona macierz pozwala na monitorowanie technicznej atrakcyjności poszczególnych branż na GPW. Na grafice „sektorowe węże" obrazują, jak zmieniała się atrakcyjność danego sektora w ciągu ostatnich pięciu tygodni. Jeśli wąż wyjdzie z pola D do pola A, to wtedy generowany jest techniczny sygnał kupna dla danego indeksu sektorowego. Z kolei przejście węża z pola A do B oznacza, że dany indeks sektorowy jest relatywnie silniejszy od indeksu WIG, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność danego sektora. Przejście węża z pola B do C oznacza, że generowany jest sygnał sprzedaży (sektor ten jest już wykupiony i notowania zaczynają spadać). A przejście węża z pola z C do D oznacza, że spadający sektor jest dodatkowo słabszy niż indeks WIG.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty