#WykresDnia: Dywidendy ratują giełdy

Bez dywidend stopa zwrotu europejskich giełd byłaby od 2000 roku ujemna.

Publikacja: 01.10.2020 09:55

#WykresDnia: Dywidendy ratują giełdy

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Pandemia może pozostawić trwały ślad na europejskich dywidendach, głównym mechanizmie, dzięki któremu inwestorzy kapitałowi zarobili pieniądze na akcjach regionu w tym stuleciu.

Niektóre wypłaty wstrzymane po pierwszym wzroście przypadków Covid-19 zaczynają wracać, ale sektory, w tym bankowość i energetyka, borykają się z presją strukturalną. Może to zapoczątkować długoterminowe zmiany w krajobrazie inwestycyjnym Europy, gdzie akcjonariusze są zazwyczaj wynagradzani dywidendami, a nie wykupami akcji, popularnymi w USA.

Stoxx Europe 600 prawie się podwoił w ciągu ostatnich 20 lat na podstawie całkowitego zwrotu, ale ledwo drgnął, gdyby został pozbawiony wypłat dywidend. Wpływ będzie jeszcze większy na rynkach takich jak Wielka Brytania, w dużej mierze uzależnionych od branż bogatych w dywidendy.

„Dla większości firm jest to po prostu kolejny cykl, aczkolwiek z bezprecedensowym zakłóceniem aktywności fizycznej" - powiedział Sam Witherow, zarządzający portfelem w JPMorgan Asset Management. „Jednak dla innych kryzys ten przyspieszył presję strukturalną i przyspieszył bolesne rozliczenia. Dobrym przykładem mogą być banki lub duże spółki naftowe".

Zbyt duże zaangażowanie Wielkiej Brytanii w te sektory stało się zobowiązaniem dla funduszy kapitałowych. Prawie jedna czwarta całkowitych dywidend indeksu FTSE 350 w 2019 r. pochodziła z ropy i gazu, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku Stoxx 600, zgodnie z danymi opracowanymi przez Bloomberg. Banki odpowiadały za 12 proc. wypłat w Wielkiej Brytanii, w porównaniu z zaledwie 6 proc. w strefie euro.

Dywidendy z Wielkiej Brytanii spadną w tym roku znacznie bardziej niż w jakimkolwiek innym dużym kraju europejskim, pokazują dane Bloomberga. Szybkie odbicie jest mało prawdopodobne, ponieważ doszło do „trwałego odnowienia dochodów z zapasów ropy naftowej", powiedział Sam Witherow. Dodał że dywidendowi arystokraci nie są bez winy, ponieważ „mają nadmiernie wynagradzanych akcjonariuszy kosztem zabezpieczenia swoich biznesów na przyszłość".

„Po obniżkach lub anulowaniu dywidend przez Shell, HSBC i BP w ciągu roku, przewiduje się, że British American Tobacco będzie obecnie największym wypłacającym dywidendę w FTSE 100 w 2020 r." – napisał AJ Bell Plc w raporcie na początku tego tygodnia. „Nie wszyscy inwestorzy będą z tego zadowoleni, zwłaszcza ci, którzy uważają, że tytoń nie przejdzie ich testów przesiewowych odpowiedzialnego społecznie inwestowania".

Jednak powolne ożywienie dywidend w Wielkiej Brytanii może mieć pozytywny wpływ: „Analitycy zdają się sądzić, że zarządy nie będą starały się wyrzucać gotówki zbyt szybko, jeśli wrócą dobre czasy, ponieważ przewiduje się, że w 2021 r. zarobki będą rosły szybciej niż dywidendy - powiedział brytyjski makler giełdowy.

Europejscy pożyczkodawcy mogą miewać się niewiele lepiej. Według szacunków Bloomberga, powrót do całkowitej kwoty dywidend sektora prawdopodobnie zajmie więcej niż cztery lata.

Większość inwestorów uczestniczących w badaniu JPMorgan, dotkniętych zakazem wypłat Europejskiego Banku Centralnego i podobną radą Banku Anglii spodziewa się, że po zniesieniu ograniczeń wskaźniki dywidend gotówkowych dla banków będą niższe. Dzieje się tak pomimo dużych rezerw gotówkowych, potencjalnych fuzji i przejęć w tym sektorze i niewielu problemów kapitałowych.

Francuskie banki, które obiecały swoim akcjonariuszom największe wypłaty dywidendy, były czołowymi krytykami zakazu banku centralnego. Prezes Societe Generale SA Lorenzo Bini Smaghi ostrzegł w środę, że polityka może uczynić branżę „niemożliwą do zainwestowania".

Indeks Stoxx 600 Banks spadł w tym roku o 42 proc., około trzy razy więcej niż szerszy benchmark, a SocGen ma trzeci najgorszy wynik w branży, spadajkąc o około 64 proc.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty